„Zdejmij jarmułkę…” Trudno o głupsze hasło! Narodowcy w awangardzie walki z dobrym imieniem Polski

Narodowcy mogą sobie pogratulować. Dzięki ich kretyńskim hasłom obraz polskich antysemitów znowu poszedł w świat. I umocnił zły obraz Polski. A hasło było tak kretyńskie, że aż trudno z nim polemizować.
Nie mam zamiaru bawić się w konwenanse. To, co zrobili narodowcy przed Pałacem Prezydenckim to skrajna, antypolska głupota. W apogeum walki o dobre imię naszego kraju, oni dla zdobycia kilku głosów i pokazania się, robią wszystko, żeby zły wizerunek utwierdzić. Wygłaszają przemówienia, które wpisują się w stereotyp polskiego antysemity i wznoszą okrzyki, które są zwyczajnie głupie.

 

Przesadzam? A jak inaczej określić hasło: „zdejmij jarmułkę, podpisz ustawę”? Jeśli czegoś ono dowodzi, to głównie nieznajomości Izraela, judaizmu i znaczenia kippy (bo tak nazywa się jarmułka). W kippach chodzą religijni Żydzi, a tych jest w Izraelu zdecydowana mniejszość (ok. 30 procent, bo reszta to agnostycy czy ateiści). Nosi się ją na głowie, by pokazać zależność od Boga (dłoń Boga na naszej głowie), odcięcie tego, co świeckie od tego, co sakralna, ale nosi się jeśli jest się religijnym. Nie ma ona zatem nic wspólnego z izraelskością, a jest znakiem wiary i poddania się Bogu. Dlaczego zatem Andrzej Duda, mocno deklarujący swój katolicyzm, miałby zdejmować jarmułkę? Czy narodowcy sugerują, że jest on religijnym Żydem? A może wszystko im się miesza, i antyjudaizm podlewają sosem antysemityzmu? Może też nie rozumieją, że można próbować godzić interesy i narracje żydowskie, izraelskie i polskie? Może nie mieści im się to w głowie.

 

Niezależnie jednak od tego, jakie są przyczyny ich idiotycznych haseł, trzeba powiedzieć jasno: szkodzą one Polsce, szkodzą one dobremu imieniu Polaków, przyczyniają się do zaostrzania sytuacji i pogarszania obrazu Polski w zachodnich mediach. Takie działania nie służą Polsce, ani Polakom, a zdecydowanie nam szkodzą.

 

Tomasz P. TerlikowskiAutor: Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

10:31 6 lutego 2018


Popularne

Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie