CYWILIZACJA

Zagrożenie z Rosji "bardzo poważne" – ostrzega minister

Minister obrony Danii Claus Hjort Frederiksen ostrzegł w piątek, że jego kraj stoi w obliczu "bardzo poważnego i niepokojącego zagrożenia" ze strony Rosji, co obejmuje także potencjalne rosyjskie ataki hakerskie.

"Musimy być w Danii świadomi, że wszystkich nas dotyczy zagrożenie takiego czy innego rodzaju. I musimy działać" – oświadczył Frederiksen w wywiadzie dla dziennika "Berlingske".

 

Jak zaznaczył, szczególne obawy budzi zagrożenie pochodzące z Rosji, którego natura jest zarówno fizyczna, jak i wirtualna. "Możemy potwierdzić, że Rosjanie instalują obecnie w Kaliningradzie nowe pociski kierowane, które mogą osiągnąć Kopenhagę. To oczywiście poważne ryzyko" – powiedział.

 

Dodał, że Dania stanie się prawdopodobnie celem cyberataków prowadzonych przez różnych sprawców, a najpoważniejsze z tych zagrożeń pochodzą od grup hakerskich sponsorowanych przez państwo rosyjskie. Zdaniem ministra Rosja może podjąć w internecie próbę "włączenia się w nasze demokratyczne procesy" w taki sam sposób jak mieli to zrobić rosyjscy hakerzy w przypadku wyborów w USA.

 

Frederiksen wskazał, że podejmowane z Rosji cyberataki mogą pójść jeszcze dalej z zamiarem "szerzenia niepokoju i poczucia braku bezpieczeństwa wśród ludności" Danii. "Wspierane przez państwo rosyjskie grupy hakerskie są gotowe do atakowania szpitali, infrastruktury i energetycznej sieci przesyłowej poprzez włamywanie się do systemów komputerowych oraz wprowadzanie bałaganu w dokumentacji służby zdrowia" – ostrzegł duński minister obrony. (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Uważaj na swoje dziecko: może paść ofiarą PEDOFILA. Wiemy jak działają – policja zatrzymała jednego z nich

Pół miliona gejów zaleje miasto zaledwie 200 km od granicy Polski! Organizatorzy uważają, że "wszyscy są zaproszeni", ale chyba mieli na myśli, że "wszyscy są zmuszeni"…

Redakcja malydziennik

Alfie jest wojownikiem, a my się nie poddamy! Czy Alfie podzieli los Charliego Garda?

Redakcja malydziennik
Ładuję....