XXI wiek? Cywilizacja? Bogactwo? Norwegowie "leczą" ELEKTROWSTRZĄSAMI bez zgody pacjenta!

Public Domain
Przynajmniej 40 pacjentów norweskich szpitali psychiatrycznych w ciągu ostatnich trzech lat poddanych było elektroterapii. Nikt nie zapytał ich o zgodę.
Gazeta Verdens Gang przeprowadziła dziennikarskie śledztwo i doszła do przerażających wniosków: w latach 2014-2016 aż 166 razy przeprowadzono terapię elektrowstrząsami bez zgody pacjenta. Zabieg ma być skuteczny w wielu chorobach psychotycznych i psychiatrycznych czy w leczeniu wielu zaburzeń depresyjnych.

 

W Norwegii zabieg taki może być przeprowadzany jedynie przy pełnej świadomości pacjenta i gdy jest dla niego bezpieczny. Przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich uważa, że przeprowadzanie takich zabiegów jest możliwe bez gody pacjenta tylko wtedy, gdy jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie i zadziała natychmiast.

 

Szpitale zapewniły gazetę, że za każdym razem zgoda podejmowana była w porozumieniu z rodziną, jeśli stan pacjenta nie pozwalał na jego zgodę. Verdens Gang przypomina jednak, że w takiej sytuacji jest to nieprawidłowe. "Krewny nigdy nie może wyrazić zgody na procedurę tak inwazyjną jak ta" - powiedziała Helga Ervik z RPO.

 

Norwegowie mają niestety więcej podobnych niedopuszczalnych zachowań, jak chociażby z urzędem ds. dzieci, Barnevernet.Autor: zk

Źródło: thelocal.no

15:34 6 października 2017Video
Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie