RELIGIA

Wstrzemięźliwość seksualna może być po ludzku niemożliwa. Potępioną przez Sobór tezę głoszą biskupi z Malty. NIECH BĘDĄ WYKLĘCI!

Gdyby ogłosić konkurs na najbardziej niszczącą Kościół interpretację „Amoris leatitia”, to niewątpliwie zwyciężyliby (na razie) biskupi z…

Malty. I nie ma już, co do tego wątpliwości. W wydanym przez nich dokumencie zupełnie wprost wskazane jest, że rozwodnicy w ponownych związkach mogą przystępować do Komunii świętej, jeśli uważają, że są w pokoju z Bogiem. „Jeśli w rezultacie procesu rozeznania, dokonanego z pokorą, dyskrecją i miłością do Kościoła i jego nauczania, w szczerym poszukiwaniu woli Boga i pragnieniu bardziej doskonałej odpowiedzi na nią, osoba w separacji lub rozwiedziona, która żyje w nowym związku, zdoła z sumieniem ukształtowanym i oświeconym uznać i wierzyć w to, że jest w pokoju w Bogiem, nie można zabronić przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania i sakramentu eucharystii” – napisali maltańscy biskupi.

 

Kryterium to jest nie tylko nieprecyzyjne, ale też całkowicie subiektywne. A do tego otwiera drogę do Komunii dla każdego. W pokoju z Bogiem mogą się przecież czuć zarówno osoby w związkach homoseksualnych, jak i konkubenci o poliamorystach nie wspominając. Jakby tego było mało tego rodzaju oznacza w istocie koniec teologii moralnej i obiektywnych norm etycznych. Tam, gdzie bowiem moralnością rządzi „poczucie pokoju”, a nie weryfikowalne normy, tam moralność umiera. 

 

Ale to nie jedyne herezje biskupów z Malty. W dokumencie hierarchów jest także zawarta sugestia, że dla osób rozwiedzionych w ponownych związkach zachowanie wstrzemięźliwości może być „niemożliwe”. Użyte sformułowanie nie oznacza jednak, że jest to dla nich trudne, czy subiektywnie nie do osiągnięcia, ale obiektywnie niemożliwe. Ich zdaniem „istnieją złożone sytuacje, w których życie jak brat z siostrą jest po ludzku niemożliwe”. Opinia ta jest jednak sprzeczna z nauczaniem Soboru Trydenckiego, który jednoznacznie wskazuje, że Bóg nie wymaga od nas rzeczy niemożliwych. W dokumentach tych zawarte jest także potępienie osób twierdzących, że Boże przykazania są, przy pomocy łaski, niemożliwe do wypełniania.

Źródło: CatholicHerald.co.uk

Komentarze

Zobacz także

Ojciec Rydzyk daje rady na nadchodzące wybory: nie głosujcie na…

Redakcja malydziennik

NIEZWYKŁE CUDA za wstawiennictwem św. Teresie z Lisieux. ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

UWAGA! Ta wizja bł. Anny Katarzyny Emmerich o ciemności w Kościele właśnie się zbliża!

Redakcja malydziennik
Ładuję....