CYWILIZACJA

Według raportu, pogorszyła się wolność mediów w Polsce. Sprawdź, co o tym świadczy

Reporterzy bez Granic rokrocznie publikują raport wolności mediów na świecie. Polska zajęła w nim 54. miejsce. Oznacza to spadek o siedem pozycji w stosunku do roku ubiegłego.

Polska otrzymała wynik 26,47 (w skali 0-100), tym samym została sklasyfikowana na 54. pozycji światowego rankingu. Według Reporterów, sytuacja w Polsce uległa pogorszeniu. Okoliczności obniżenia lokaty opisano w uzasadnieniu:

 

„Już kilka tygodni po zwycięstwie wyborczym w 2015 roku, w grudniu konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość przyjęła ustawę, która przekazała rządowi kontrolę bezpośrednią kontrolę nad publicznymi nadawcami. Natychmiast wykorzystano te uprawnienia do zwolnienia kierownictwa państwowych radia i telewizji. Po zmianie państwowych nadawców w narzędzia propagandy, rząd próbował finansowo zdławić kilka niezależnych mediów drukowanych nakazując wszystkich rządowym agencjom anulować prenumeratę” – podaje organizacja.

 

Nie dostrzeżono jednak, że że Polskie Radio i TVP już wcześniej kontrolowane były przez państwo. Dodatkowo Reporterzy uważają, że zastrzeżenia budzi repolonizacja mediów.

 

Co ciekawe, tak niski wynik został przyznany pomimo, że w minionym roku nie doszło do zabójstwa żadnego dziennikarza czy współpracownika mediów w Polsce.

 

Pierwszych dziesięć miejsc w tegorocznym rankingu zajęły: Norwegia, Szwecja, Finlandia, Dania, Holandia, Kostaryka, Szwajcaria, Jamajka, Belgia oraz Islandia. Polskę wyprzedziły również kraje, takie jak Surinam (20. miejsce – red.), Namibia (24. miejsce – red.), Ghana (26. miejsce – red.), Rumunia (46. miejsce – red.) czy Botswana (48. miejsce – red.). Za Polską znalazły się Kora Południowa (63. miejsce – red.), Węgry (71. miejsce – red.), Japonia (72. miejsce – red.), Chorwacja (74. miejsce – red.), Grecja (88. miejsce – red.), czy Ukraina (102.miejsce – red.). Ostanie pięć spośród 180 miejsc w rankingu zajęły: Chiny, Syria, Turkmenistan, Erytrea oraz Korea Północna.

 

Wynik od 0 do 15 punktów uznawany jest za "sytuację dobrą", od 15.01 do 25 za "całkiem dobrą", od 25.01 do 35 za "problematyczną", od 35.01 do 55 za "złą", a od 55.01 do 100 za "złą".

Źródło: wprost.pl

Komentarze

Zobacz także

Przyjemne życie posłów – mają rekordowe wakacje. Nie uwierzysz, jak długie!

Redakcja malydziennik

Wskoczył do wody podczas szalejącej BURZY! Chciał ze sobą skończyć!

Redakcja malydziennik

Irlandia wybrała piekło! Opowiedziała się za zabijaniem dzieci na życzenie!

Ładuję....