POLITYKA

We Francji to katolicy mogą zdecydować o prezydenturze. Czas na chrześcijańską politykę!

To szokujące, ale tak może być. Wiele wskazuje na to, że w laickiej Francji to właśnie katolicy (wciąż zdecydowana mniejszość) mogą zadecydować o tym, kto będzie rządził w tym kraju.

Już w trakcie prawyborów na centroprawicy to głosy katolików przechyliły czarę zwycięstwa na rzecz Francois Fillona, i choć sprawna akcja służb i mediów francuskich zdecydowanie osłabiły jego rolę, to już teraz widać, że i w decydującej rozgrywce, to właśnie głosy wierzących Francuzów, mogą mieć decydujące znaczenie dla wygranej. A walczą o nie, nie tylko przedstawiciele prawicy (Francois Fillion i Marinne Le Pen), ale także centrolewicowy Macron, który ostatnio pochwalił się, że choć wychował się w agnostycznej rodzinie, to w wieku 12 lat zdecydował się samodzielnie na chrzest.

 

Te deklaracje pokazują, że polityczna religijność (z różnych powodów od jakiegoś czasu dyskredytowana także w Kościele) zaczyna się odradzać. Silni ludzie politycy, tacy jak Trump czy Erdogan (niezależnie od tego, jaki ten pierwszy jest w życiu prywatnym) coraz mocniej sięgają do wiary i religijności, by usprawiedliwić swoje działania, czy by dostarczyć dla nich uzasadnienia. Może się nam to podobać albo nie, możemy wspierać albo nie ich politykę, ale nie możemy tego nie dostrzegać. 

 

Wszystko to sprawia, że zamiast zachwycać się laicyzacją i przekonywać, że jest ona szansą dla religii, albo ubolewać, że się ona nie sprawdza, trzeba wrócić do wizji realnie chrześcijańskiej polityki i realnie chrześcijańskiego (a nie tylko demokratycznego) państwa. Innej drogi, jeśli chcemy zachować Europę, nie ma. Św. Jan Paweł II taki projekt pozostawił nam w homiliach z pielgrzymki do Polski z roku 1991. Wtedy nie został usłyszany, ale teraz możemy je przemyśleć i zacząć wcielać w życie. 

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Rusza proces przeciw Onet.pl za znieważenie bohaterskich Polek

Redakcja malydziennik

Brytyjczycy ukrywali te materiały przez 70 lat! Pilnowali aby nie zobaczyli ich NIEMCY [WIDEO]

Adam Gaafar

Macierewicz o Obronie Terytorialnej: Ma liczyć 53 tys. żołnierzy!

Redakcja malydziennik
Ładuję....