Tysiące pielgrzymów wzięło udział w uroczystościach odpustowych na Jasnej Górze

karmel.pl
Uroczystości odpustowe Matki Bożej Szkaplerznej, które odbyły się w niedzielę na Jasnej Górze zgromadziły kilka tysięcy pielgrzymów. Większość dotarła pieszo. Obok dużych grup diecezjalnych przybyły również małe pielgrzymki parafialne oraz pielgrzymki rowerowe.
W dniu 16 lipca obchodzona jest uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Nazywana bywa także świętem Matki Bożej Szkaplerznej, bo tego dnia Kościół przekazuje obietnice, które Maryja dała wraz ze swoją niezwykłą szatą wszystkim, którzy będą się do Niej uciekali.

Z przynależnością do Rodziny Karmelitańskiej( inaczej Bractwa Szkaplerznego) związane są przywileje szkaplerzne, czyli łaski obiecane przez Matkę Bożą. Po pierwsze, szkaplerz święty gwarantuje szczególną opiekę Najświętszej Maryi Panny w trudnych sytuacjach i niebezpieczeństwach życia doczesnego. Drugim najważniejszym przywilejem danym przez Maryję jest obietnica szczęśliwej śmierci i zachowanie od wiecznego potępienia.

Pod koniec XV w. dołączony został trzeci przywilej sobotni, który mówi, że Matka Boża już w pierwszą sobotę po śmierci, uwalnia z czyśćca tych, którzy za życia praktykowali nabożeństwo szkaplerzne. Papież Pius XII napisał o tym przywileju w 1950 roku: „Nie omieszka zapewne Najczulsza Matka sprawić, aby Jej dzieci oczyszczające się z win w czyśćcu, jak najszybciej za Jej przyczyną u Boga dostały się do niebieskiej ojczyzny, według podania owego, zwanego przywilejem sobotnim”.

Obchodzone corocznie święto Matki Bożej z Góry Karmel jest wspaniałą okazją by uroczyście przyjąć szkaplerz święty. Poza wspomnianym świętem można to uczynić w trakcie rekolekcji karmelitańskich bądź w podczas wybranych mszy św. w kościołach ojców karmelitów. Autor: fk

Źródło: gosc.pl

18:29 17 lipca 2017Video
Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie