POLITYKA

Trump za torturami: Podtapianie więźniów działa. Ale zastrzega…

Donald Trump, spytany o waterboarding (podtapianie przesłuchiwanego) jako metodę pozyskiwania informacji, oświadczył w środę w wywiadzie dla sieci telewizyjnej ABC: "absolutnie, czuję, że to działa".

Prezydent zastrzegł jednak, że zda się na radę ministra obrony Jamesa Mattisa i szefa CIA Mike’a Pompeo w kwestii tego, czy wykorzystywać tę metodę przesłuchań.

 

"I jeśli nie będą chcieli tego robić, to w porządku. A jeśli będą chcieli to robić, będę nad tym pracował. Chcę zrobić wszystko w ramach tego, co nam wolno, jeśli jest to legalne. (…) Czy czuję, że to działa? Absolutnie czuję, że to działa" – powiedział.

 

Wcześniej w środę media informowały o projekcie dekretu prezydenckiego, który miałby zlecić szefom służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo narodowe sporządzenie dla prezydenta rekomendacji, czy przywrócić program przesłuchiwania cudzoziemskich terrorystów poza Stanami Zjednoczonymi i czy taki program powinien obejmować wykorzystanie tajnych więzień CIA.

 

Biały Dom zdystansował się od owego projektu, o którym media informowały, że dowiedziały się o nim od osobistości oficjalnych, które zastrzegły sobie anonimowość. Rzecznik Białego Domu Sean Spicer oświadczył, że projekt "nie jest dokumentem Białego Domu", i dodał, że "nie ma pojęcia, skąd się wziął".

 

Reuters przypomniał, że tamten program przesłuchań podejrzanych o terroryzm, który obejmował waterboarding, był krytykowany na całym świecie i że Barack Obama potępił waterboarding jako torturę i w 2009 roku podpisał dekret prezydencki zabraniający tej metody i innych technik, potępianych przez wielu parlamentarzystów i obrońców praw człowieka jako tortury.

 

AP informuje, że w związku z doniesieniami, iż Trump rozważa rewizję metod przesłuchiwania podejrzanych o terroryzm i ewentualne ponowne otwarcie tajnych więzień CIA poza Stanami Zjednoczonymi, Demokrata w senackiej komisji ds. wywiadu Mark Warner poinformował szefa resortu obrony Jamesa Mattisa i szefa CIA Mike’a Pompeo, że "podjęcie przez tę administrację jakiejkolwiek próby przywrócenia tortur jest absolutnie niedopuszczalne".

 

Republikański senator John McCain wydał oświadczenie, w którym napisał: "Prezydent może podpisywać dekrety, jakie tylko chce. Ale prawo jest prawem. Nie wprowadzamy z powrotem tortur w Stanach Zjednoczonych". (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Waszczykowski TWARDO – nie będziemy nikogo siłą przyjmować. "To nie są uchodźcy tylko emigranci"

Redakcja malydziennik

Sikorski na prezydenta? TVP INFO ujawnia kolejne rozmowy

Redakcja malydziennik

Ale WIEŚCI! Księżna Kate i Książę William odwiedzą Polskę już niebawem. Przyjazd planowany jest na…

Ładuję....