Trump dumnie o Polaku: "pomógł ukształtować historię naszego kraju"

Public Domain
11 października w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Pamięci Generała Pułaskiego. Ustanowiono je w 1929 roku, a co roku ogłaszana jest specjalna proklamacja.
"Dziś oddajemy hołd generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu, polskiemu imigrantowi, którego bohaterski wkład w amerykańską wojnę o niepodległość pomógł ukształtować historię naszego kraju. Przywiązanie Kazimierza Pułaskiego do wolności, rządów prawa i suwerenności symbolizuje dobre i bliskie relacje pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi" - napisał o Kazimierzu Pułaskim prezydent Donald Trump. Proklamacja wydawana jest każdego roku, w niej też ogłasza się 11 października jego świętem.

 

"Historia Polski i Stanów Zjednoczonych to historia dwóch narodów, które nigdy nie straciły ducha i honoru, a ponadto nigdy nie zapomniały o swojej tożsamości" - przypomniał Trump. Święto szczególnie fetowane jest w Illinois, gdzie jest największe skupisko Polonii w USA.

 

Od 1777 roku Kazimierz Pułaski walczył w armii Stanów Zjednoczonych. 11 września 1777 roku wsławił się ocaleniem życia Jerzego Waszyngtona, późniejszego prezydenta USA. W związku z tym został awansowany do stopnia generała kawalerii amerykańskiej. Dwa lata później zginął w bitwie pod Savannah.Autor: mm

Źródło: wprost.pl

17:48 11 października 2017


Popularne

Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie