POLITYKA

Totalny odlot Brukseli! Mamy do pracy, a ojcowie do pieluch. Obowiązkowo

Bruksela przygotowuje nową dyrektywę dotyczącą urlopów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Największe kontrowersje budzą elementy związane z opieką nad dziećmi. Czy czeka nas koniec macierzyńskiego takiego jak znamy?

Projekt zakłada, że cztery miesiące urlopu rodzicielskiego będzie musiał wykorzystać ojciec dziecka. Jeśli tego nie zrobi to one przepadną. Stracą na tym matki, które nie będą mogły korzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Wedle urzędników z Brukseli ma to wpłynąć na aktywizację zawodową kobiet.

 

Polska do tej pory starała się unikać dostosowania do prawa UE, polski rząd twierdził, że urlopem rodzicielskim wedle dyrektywy unijnej jest urlop wychowawczy. Zmiana dyrektyw ma wykluczyć tego typu manewry unikające.

 

Unijni urzędnicy planują wprowadzić również urlop opiekuńczy, każdy pracownik miałby przez pięć dni opiekować się chorym lub niesamodzielnym rodzicem, dzieckiem albo małżonkiem.

 

Jeśli dyrektywa zostanie poparta przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej to członkowie Unii będą mieli dwa lata na dostosowanie do nich swoich przepisów krajowych.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze

Zobacz także

Pawłowicz apeluje: TERAZ Polacy! Zanim KOD-ziarze…

Redakcja malydziennik

Dziś pogrzeb BOHATERSKIEGO KIEROWCY

Redakcja malydziennik

Nie USA, nie Rosja. To TEN kraj teraz rozdaje karty. Dla Polski to nie jest dobra wiadomość

Ładuję....