POLITYKA

To się nazywa SUKCES – Polska wśród państw G20. Nie uwierzysz, kto zaprosił premiera Morawieckiego…

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział we wtorek, że zaprosił Polskę na spotkanie ministrów finansów G20 w Baden-Baden, gdyż Niemcy potrzebują partnerów, by stabilizować Europę, a Polska jest największym z krajów, które w 2004 r. wstąpiły do UE.

"Kraj sprawujący przewodnictwo w G20 ma prawo do zaproszenia na spotkania ograniczonej liczby gości" – powiedział Schaeuble na spotkaniu z grupą zagranicznych dziennikarzy akredytowanych w Berlinie.

 

Wyjaśnił, że przekonały go argumenty polskiego ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego, który zwrócił mu uwagę, że wśród uczestników szczytu w marcu w Baden-Baden brak jest przedstawiciela państw, które weszły do UE w 2004 roku. "Polska jest przecież największym krajem w tej grupie, dlatego przychyliłem się do sugestii mojego polskiego kolegi i zdecydowałem, że Polska zostanie zaproszona" – wyjaśnił szef resortu finansów, odpowiadając na pytanie PAP.

 

"Zaproszenie zostało przyjęte, to dobrze" – dodał Schaeuble.

 

Polityk rządzącej w Niemczech CDU tłumaczył w dalszej części konferencji, że Berlin potrzebuje silnych przyjaciół i partnerów, by stabilizować znajdującą się w trudnym położeniu Unię Europejską. Na pierwszym miejscu wymienił w tym kontekście Francję, która pozostaje jego zdaniem "kluczowym partnerem". "Dlatego zaprosiliśmy też Polskę do Badan-Baden" – nawiązał do swojej wcześniejszej wypowiedzi o Polsce. "Problemy, przed którymi stoi Unia, można rozwiązać tylko razem" – podkreślił.

 

Schaeuble zastrzegł, że nie popiera polityków, którzy domagają się finansowych kar dla krajów odmawiających przyjęcia imigrantów lub czyniących to w niedostatecznym stopniu. "Takie postulaty prowadzą donikąd, powodując jedynie eskalację sporu" – ostrzegł.

 

Jego zdaniem w tej kwestii należy "uwzględniać specyficzną sytuację każdego kraju". "Musimy uznać, że zdolność do przyjmowania ludzi z innych kontynentów jest różna w poszczególnych krajach" – powiedział Schaeuble.

 

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki został zaproszony na spotkanie ministrów finansów G20, które odbędzie się 17 i 18 marca w Baden-Baden w zachodnich Niemczech.

 

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

Źródło: lep/ cyk/ kar/ itm/

Komentarze

Zobacz także

Tak została potraktowana Mary Wagner w klinice aborcyjnej. Sąd zgodził się na pokazanie przerażającego nagrania. ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

20-latek miał przy sobie "MATKĘ SZATANA"! Chciał dokonać zamachu!

Redakcja malydziennik

PILNE! O krok od WOJNY! Trump odwołuje atak w ostatniej chwili

Redakcja malydziennik
Ładuję....