POLITYKA

To się dzieje NAPRAWDĘ – brytyjski parlament za Brexitem. Sprawdź, kiedy Wielka Brytania opuści UE

Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May zaprzeczył w poniedziałek medialnym spekulacjom o tym, że rząd już we wtorek rozpocznie formalną procedurę wyjścia z Unii Europejskiej. Jak zaznaczył, planowanym terminem pozostaje koniec marca.

w Poniedziałek wieczorem brytyjski parlament przegłosował ustawę upoważniającą premier May do rozpoczęcia procedury wystąpienia kraju z UE, opisanej w artykule 50. traktatu lizbońskiego.

 

Według doniesień wielu weekendowych i poniedziałkowych wydań gazet – m.in. "Financial Timesa", "Timesa" i "The Telegraph" – premier May miała w planach wysłanie we wtorek listu notyfikującego intencję opuszczenia Unii Europejskiej, który rozpocząłby dwuletnie negocjacje między rządem w Londynie a pozostałymi 27 państwami członkowskimi.

 

Podobną sugestię wyraziła pierwsza minister autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon podczas przemówienia zapowiadającego drugie referendum ws. niepodległości; mówiła ona, że występuje "w przededniu rozpoczęcia Brexitu".

 

"Wielokrotnie mówiłem, że dojdzie do tego na koniec miesiąca – najwyraźniej niewystarczająco podkreśliłem to słowo" – skomentował rzecznik May, odrzucając spekulacje, że opóźnienie jest związane z deklaracją Sturgeon.

 

Dziennikarze sceptycznie podeszli jednak do tłumaczeń Downing Street, powołując się na swoje źródła wśród najważniejszych urzędników ministerialnych, którzy mówili o presji ze strony rządu, by być gotowym do uruchomienia procedury w tym tygodniu.

 

Heather Stewart z "Guardiana" zaznaczyła, że "wtorek był tylko opcją, ale (na Downing Street) mają świadomość, że komentarze wokół tej decyzji skupiłyby się głównie na drugim szkockim referendum". "Sturgeon zdążyła wykonać ruch jako pierwsza" – dodała.

 

"Myślę, że przekaz pod tytułem +nie planowaliśmy uruchomienia procedury w tym tygodniu+ spowoduje sporo złości i paranoi wśród urzędników, którzy pracowali, by sprostać temu terminowi. Będą chcieli wiedzieć, czy kancelaria premiera świadomie sobie z nimi pogrywa" – dodał Sam Coates z "The Times".

 

Według źródeł PAP w brytyjskiej dyplomacji, do rozpoczęcia procesu wyjścia z Unii Europejskiej dojdzie najprawdopodobniej w ostatnim tygodniu marca – po wyborach w Holandii i uroczystym szczycie Unii Europejskiej w Rzymie z okazji 60-lecia Traktatów Rzymskich.

 

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Źródło: jakr/ akl/ mal/

Komentarze

Zobacz także

UWAGA! Naukowcy ostrzegają przed wykorzystywaniem plastikowych butelek po wodzie!

No NIEŹLE! 9.000.000.000 PLN zysku i to tylko z jednej instytucji – jest to najwyższy wynik NBP w historii

Redakcja malydziennik

Czy nasi południowi sąsiedzi zaczną zbroić się na potęgę?

Ładuję....