To nie dieta, ani brak ruchu odpowiadają za raka. Winne są…

flickr.com
Ani dieta, ani ruch nie uchronią przed nowotworami - twierdzą amerykańcy uczeni. Według nich za za większość przypadków raka odpowiadają błędy genetyczne w czasie dzielenia się komórki. Ich zdaniem, 2/3 zachorowań nie da się uniknąć.
Nowotwory powstają w wyniku błędów, które pojawiają w czasie kopiowania materiału genetycznego. I to jest główna przyczyna raka – twierdzą naukowcy. 66 proc. nowotworów tworzy się podczas kopiowania DNA, jedynie 29 proc. zależy od stylu życia, a tylko 5 proc. dziedziczymy po przodkach. Amerykańska teoria w pewien sposób obala tezę, że za większość przypadków raka odpowiada styl życia, czynniki środowiskowe i geny. Wyjaśnia też, dlaczego osoby, które prowadzą zdrowy tryb życia, nie palą, są aktywne i przestrzegają diety, chorują na raka.

 

Badaniem zajmował się Cristian Tomasetti, biostatystyk i matematyk z Centrum Onkologicznego im. Sidneya Kimmela przy Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w USA. Uczony wyjaśnił, że gdy komórka kopiuje swoje DNA pojawiają się błędy, które są źródłem mutacji odpowiadających za nowotwory.

 

Naukowcy wykazali, że za 95 proc. przypadków raka mózgu, kości czy prostaty odpowiadają błędy w czasie kopiowania DNA, a w 77 proc. powodują one raka trzustki. Na raka płuc natomiast wpływ w 65 proc. ma palenie tytoniu i czynniki środowiskowe.

 Autor: gb

Źródło: portal.abczdrowie.pl

9:36 6 kwietnia 2017


Popularne

Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie