RELIGIA

TO JUŻ WIADOMO. Media w Opolu mogą cenzurować kazania! Nie z powodu herezji, ale braku entuzjazmu dla Owsiaka

Smutne, ale prawdziwe. Kuria Opolska i jej ordynariusz pokazali, że w tej diecezji media mogą cenzurować kazania. A gdy tylko sprawa trafi do Kurii ta natychmiast zainterweniuje.

Ale, żeby nie było wątpliwości nie chodzi o sytuację, w której ksiądz głosi z ambony herezje. Nic z tego. Ksiądz po prostu skrytykował WOŚP. I to spotkało się z natychmiastową reakcją kurii, która doprowadziła do tego, że ksiądz za słowa prawdy na kazaniu przeprosił.

 

Oczywiście można przyjąć, że w czasie kazania nie mogą padać prywatne, a nie kościelne opinie kapłana, że w jego trakcie powinno się mówić wyłącznie o wierze. OK. Tyle, że w diecezji opolskiej sam ordynariusz pokazał, że takie zasady nie obowiązują.W mocnym mowie (poza mszą świętą) do dziennikarzy „Gościa Niedzielnego” mówił choćby, że „ludzie z PiS- u depczą ludzką godność i w ogóle się nie liczą z tym, co człowiek myśli, jakie ma pragnienia, potrzeby i – przede wszystkim – jakie ma prawa”. W tym samym kazaniu oberwało się także politykom PO, który deptać mieli pewne wartości.

 

I żeby nie było wątpliwości, nie odbieram prawa biskupowi do wyrażania takich opinii. Kapłan i biskup ma prawo oceniać, i to zgodnie ze swoimi przekonaniami, bo cały Kościół w kwestii PO i PiS-u raczej wypowiadać się nie będzie, rzeczywistość. Pytanie tylko, dlaczego tego, co może robić biskup, nie może robić kapłan? A dokładnie, dlaczego WOŚP ma być wyjęte spod jakiejkolwiek, także kapłańskiej krytyki? Czy rzeczywiście w diecezji opolskiej kazania będą teraz oceniać medialne bojówki? I czy WOŚP jest tam traktowany jak dogmat wiary, który nie podlega rewizji? Wolałbym, by tak nie było.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

"Matka Boża niech wspiera trwającą akcję ratunkową". Papież Franciszek modli się za…

Redakcja malydziennik

Oto nowy błogosławiony. Człowiek Boży, prawy, święty

Redakcja malydziennik

UWAGA! Mobilizują się siły zła! W Polsce również! ZOBACZ!

Ładuję....