Tam jest jeszcze gorzej niż w Polsce. Jeżeli narzekasz na sytuację młodych pracujących za 2.000 brutto na umowę o dzieło, to zobacz, co się dzieje we Włoszech!

Public Domain
Włoska Caritas przygotowała raport dotyczący ubóstwa w tym kraju. Dane są bardzo niepokojące, gdyż bieda dotyka coraz częściej młodych osób.
10% Włochów między 18 a 34 rokiem życia żyje w skrajnym ubóstwie. Jeden na dziesięć młodych w tym wieku trafia do ośrodków Caritas – aby uzyskać miejsce do spania, jedzenie czy ubranie. O nędzy dotykającej także Włochów opowiadał nam Pierluigi Dovis z turyńskiej Caritas. Mówiąc tylko o Turynie stwierdził: „Każdego roku zajmujemy się około 10.000 osób”.

 

Obecny raport wskazuje jednak, że tendencja jest obecna w całym kraju. Jeszcze dziesięć lat temu problem ubóstwa ludzi młodych dotykał zaledwie 2% spośród nich. Dzisiejsze 10% sygnalizuje ogromny i niepokojący wzrost.

 

Tymczasem poprawia się sytuacja osób powyżej 65 roku życia. Tam statystyki wskazują, że sytuacja jest odrobinę lepsza – z 5% spadła do 4% liczba osób żyjących w ubóstwie.

 

Niepokojącym czynnikiem wśród młodych jest fakt zubożenia całej grupy. Nawet osoby nie nękane przez ubóstwo muszą liczyć się z dochodami niższymi, niż w analogicznej grupie osób 65+.

 

Caritas mówi wprost, że powodem tego jest kryzys z 2008 roku. Od tamtego czasu rozpoczęły się problemy z bezrobociem i edukacją. Sytuacja związana ze szkoleniami, edukacją i pracą jest najgorsza spośród krajów Unii Europejskiej.

 

Kolejnym faktem sugerującym niezwykłą kruchość młodych Włochów jest fakt, że młodzi wyjeżdżają na potęgę z kraju. Są natomiast zastępowani migrantami i uchodźcami. Episkopat ostrzega jednocześnie przed postrzeganiem ubóstwa jako problemu wyłącznie imigrantów – gdyż to właśnie Włosi doświadczają go w bardzo dużym zakresie.Autor: mm

Źródło: thelocal.it

20:31 18 listopada 2017


Popularne

Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie