CYWILIZACJA

Tak celebruje się święto Trzech Króli w Portugalii. "Nie widzę w tym nic złego. Wcale się nie zaciągają"

– Nie widzę w tym nic złego. Dzieci przecież nie palą naprawdę. Wdychają i zaraz wydychają dym. Wcale się nie zaciągają – podtrzymuje właściciel jednej z kawiarni w portugalskiej wiosce.

W portugalskiej miejscowości Vale de Salqueiro co roku, 6 stycznia dochodzi do nietypowych obchodów święta Trzech Króli. Chodzi o przyzwolenie rodziców dla dzieci, które tego dnia mogą palić papierosy. Tradycja budzi powszechne zdumienie.

 

Mieszkańcy brną w zaparte twierdząc, że obyczaj znany jest tam od wieków. Nikt nie jest jednak w stanie wytłumaczyć, co miałyby symbolizować papierosy w rękach dziecka. Podobnie jak w Polsce, w Portugalii sprzedaż tytoniu nieletnim jest nielegalna. Nikt natomiast nie może powstrzymać rodziców przed częstowaniem nim dzieci.

 

– Nie widzę w tym nic złego. Dzieci przecież nie palą naprawdę. Wdychają i zaraz wydychają dym. Wcale się nie zaciągają. Pozwalamy im na to tylko przez dwa dni w roku. Później nie proszą o papierosy – tłumaczy właściciel lokalnej kawiarni.

 

Dzieci pytane o motywacje, odpowiedziały: "Wiemy o szkodliwości papierosów. Palenie dwa dni w roku nie wyrządzi nam wielkiej krzywdy".

 

– Uwielbiam to, że moje wnuki palą 5 i 6 stycznia, bo nie mają obecnie prawa do palenia. One się od tego nie uzależniają – tłumaczyła dumna babcia, Rosa Mermenegilda.

 

Badacz okolicznych zwyczajów, Jose Riberinha twierdzi, że w okolicy kultywuje się wiele pogańskich tradycji.  Wynika to z faktu, iż wioska położona jest z dala od głównych szlaków komunikacyjnych.

 

 
 
Źródło: Telewizja Republika

Komentarze

Zobacz także

Sąd orzeka, z której łazienki korzystać. ABSURD? Ale rozwiązania domagają się uczniowie transseksualni uczniowie LICEUM

Redakcja malydziennik

NIEZWYKŁA fotografia USG. Siostry bliźniaczki się całują. W łonie matki. ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

Dresiarze NAPASTOWALI 13-latkę w autobusie! Jej ojciec nauczył ich rozumu! FILM

Redakcja malydziennik
Ładuję....