Ta kobieta przez wieki była oszpecona! Pomógł jej pewien tajemny żel

Twitter/ philipmould
Wiemy, że miała 36 lat i urodziła się w 1582 roku. Przez wieki jej oblicze zostało oszpecone i dopiero teraz udało się jej przywrócić dawny blask.
Philip Mould to angielski sprzedawca i konserwator dzieł sztuki. Na jego warsztat trafił obraz pewnej kobiety z czasów Stuartów. "Wszystko, co wiemy, to to że ma ona 36 lat i została namalowana w 1618 roku" - napisał Mould na Twitterze. Informacje pochodzą z inskrypcji obrazu.

 

Przez blisko 400 lat obraz przyjmował na siebie kolejne warstwy kurzu a także nieumiejętną konserwację - około 200 lat temu został pokryty smarem konserwującym, który zachował farby, ale zatracił żywość ich barw. Philp Mould postanowił usunąć zarówno smar, jak i kurz. I trzeba przyznać, że wygląda to znakomicie.

 

W renowacji zastosowano specjalną mieszankę żelu i rozpuszczalnika. Zanim trafił on na policzki angielskiej damy, został przetestowany na dębowej desce pokrytej podobnym smarem. To metoda coraz częściej wykorzystywana przez konserwatorów.

 

Dzięki pracy Moulda wiemy, jak naprawdę wyglądał obraz i jeszcze bardziej możemy docenić żywość odzwierciedlenia XVII-wiecznego artysty. Niestety nie znamy jego danych.Autor: la

Źródło: wprost.pl/ twitter

12:50 10 listopada 2017Video
Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie