HISTORIA

TA 10-latka powstrzymała wybuch WOJNY NUKLEARNEJ! Została bohaterem USA i ZSRR

Odpowiedź radzieckiego przywódcy była cytowana zarówno w mediach zachodnich, jak i prasie komunistycznej. W lipcu 1983 r. Samantha skorzystała z zaproszenia Andropowa i wraz z rodzicami odwiedziła Związek Radziecki. Dziewczynka stawała się coraz bardziej popularna, a oba mocarstwa toczące ze sobą zimną wojnę nadały jej miano „ambasadorki pokoju”. Wkrótce w Kraju Rad nie było dziecka, które nie słyszałoby o Samancie Smith z Ameryki.

Pamięć o Samancie

Podczas wizyty w Moskwie Samantha była w ciągłym kontakcie telefonicznym z Andropowem, który nie mógł spotkać się z nią osobiście ze względu na coraz gorszy stan zdrowia. Dziesięciolatka odwiedziła m.in. międzynarodowy obóz “Artek”, a pod koniec wizyty wykrzyczała po rosyjsku słowa: „Będziemy żyć!”.

Czytaj także: MASAKRA! Grzebanie żywcem i odcinanie piersi! CHORWACKIE zbrodnie w „IMIĘ BOGA”

Po powrocie do kraju Samantha została prawdziwą dziecięcą celebrytką. Udzielała wielu wywiadów w rodzimych mediach, a w późniejszym czasie występowała regularnie w sitcomach i prowadziła własny program telewizyjny. Podczas rozmowy w studiu nowojorskiej stacji ABC zaskoczyła wszystkich stwierdzeniem, że Jurij Andropow jest ważniejszy od ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana. Dziewczynka napisała też własną książkę pt. „Moja podróż do ZSRR”.

Niestety los sprawił, że w pamięci milionów ludzi na całym świecie Samantha na zawsze miała pozostać dzieckiem. 25 sierpnia 1985 r. – niespełna dwa miesiące po swoich 13. urodzinach – zginęła w katastrofie samolotu lecącego z Bostonu do Bangoru w stanie Maine.

Pogrzeb „ambasadorki pokoju” zgromadził prawie 1000 osób. W ZSRR nazwano jej imieniem ulice, szkoły podstawowe, ścieżki w obozie „Artek” i i jeden ze szczytów górskich Kaukazu. Nowy radziecki przywódca Michaił Gorbaczow napisał też osobiste kondolencje:

Każdy obywatel ZSRR zapamięta dziewczynkę ze Stanów Zjednoczonych, która marzyła o pokoju i przyjaźni między dwoma narodami.

Ciekawostką jest, że do dziś w stanie Maine, skąd pochodziła dziewczynka, pierwszy poniedziałek czerwca jest obchodzony jako Dzień Samanthy Smith.

Adam Gaafar

Fot. Samantha Smith w obozie „Artek” / Wikimedia Commons

Komentarze

Zobacz także

Odcinali kobietom piersi i zjadali ludzi żywcem! Potworna „wyspa kanibali” Stalina [WIDEO]

Adam Gaafar

Syn ukraińskiego zbrodniarza do POLAKÓW: „Chciałbym wam napluć w TWARZ!”

Adam Gaafar

JEDYNY WYWIAD Hitlera dla polskiej prasy. Zobacz, co mówił o Polakach!

Adam Gaafar
Ładuję....