STRES bardziej niż PALENIE papierosów przyczynia się do zachorowania na TOCZEŃ!

Flickr
Trauma zwiększa ryzyko tocznia. To fakt. Zespół stresu pourazowego, podobnie jak każdy większy stres, zwiększa ryzyko wystąpienia tocznia.
Traktuje o tym niedawna publikacja w „Arthritis & Rheumatology”.

 

Badania zespołu pod kierunkiem dr Andrei Roberts z Harvard T. H. Chan School of Public Health objęły swym zasięgiem 54,763 kobiety - cywilów.

 

Ujawniły one, że trauma psychiczna ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na toczeń, zaś zespół stresu pourazowego - prawie trzykrotnie.

 

Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną o nieznanych przyczynach, atakujący kilkakrotnie częściej kobiety niż mężczyzn. Objawia się przede wszystkim bólami stawów, lekko podwyższoną temperaturą ciała i przewlekłym zmęczeniem.

 

Odkrycie zespołu dr. Roberts, pokrywa się z wcześniejszymi ustaleniami, z których wynika, że trauma i odpowiedź organizmu na stres mogą prowadzić do objawienia się lub zaostrzenia chorób autoimmunologicznych.

 

– Byliśmy zaskoczeni, że trauma i związane z nią ryzyko wystąpienia tocznia są silniejszymi prognostykami rozwoju tocznia niż na przykład palenie – mówi dr Roberts.

 

Dbanie o zdrowie psychiczne i unikanie stresu ma więc większy sens, niż komukolwiek się do tej pory wydawało.Autor: apio

Źródło: zdrowie.pap.pl

11:34 28 września 2017Video
Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie