POLITYKA

Rewolucja w sądownictwie wg ustawy Andrzeja Dudy – to obywatele będą kontrolować sądy!

Prezydent RP w samo południe przedstawił własną propozycję zmiany ustaw określających prace sądów. Jeżeli nie będzie na nie zgody, to "będziemy mieli problem, potrzebne będzie inne rozwiązanie" – powiedział Andrzej Duda.

Projekty ustaw zostały przedstawione po zawetowaniu tych wcześniejszych, przygotowanych przez grupę posłów PiS. Andrzej Duda przekazał jednak, że aby jego propozycje były skuteczne, potrzebna jest oprócz zmian ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, także zmiana konstytucji.

 

Przede wszystkim obywatele będą mieli prawo wniesienia skargi nadzwyczajnej wobec prawomocnego orzeczenia każdego sądu. Sprawa taka trafi do Sądu Najwyższego, dla tego celu ma powstać Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, sprawy nie byłyby jednak przekazywane przez obywateli bezpośrednio, ale pośrednio, np. przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Z kolei sędziowie najwyższej instancji mieliby przechodzić w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością przedłużenia orzekania po zgodzie Prezydenta RP.

 

Ponadto w SN utworzona ma zostać Izba Dyscyplinarna dla transparentnego rozwiązywania spraw dyscyplinarnych. W jej skład mają wchodzić ławnicy jako przedstawiciele społeczeństwa. Byliby oni wybierani poprzez Senat spośród kandydatów zgłaszanych także przez organizacja pozarządowe.

 

Z kolei sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa wybierałby Sejm większością 3/5 głosów, aby był to wybór poszerzony poza partię rządzącą, wymagający konsensusu. Gdyby jednak takiej większości nie udało się znaleźć w terminie dwóch miesięcy, to spośród zgłoszonych kandydatów miejsca obsadzałby Prezydent RP. Jest to jednak niezgodne z Konstytucją.

 

Dlatego Andrzej Duda zaproponował jej zmianę. Umożliwiałby ona wybór sędziów KRS Prezydentowi RP. O godzinie 16 mają się odbyć konsultacje międzypartyjne z prezydentem.

Źródło: tvn24.pl/ pch24.pl

Komentarze

Zobacz także

Aresztowany islamista-pracownik kontrwywiadu Niemiec to Hiszpan, były aktor porno

Redakcja malydziennik

Franciszek jest znakiem prymatu w chrześcijaństwie, nie tylko dla katolików – twierdzi przeor Taizé

Zobacz ten film: Bójka w ośrodku dla uchodźców! Agresywni muzułmanie okładają się krzesłami

Ładuję....