"Żyjemy z męczennikami" - przyznają prześladowani chrześcijanie. Pomimo panującego terroru, odprawiają Triduum normalnie

PAP/EPA
I wszyscy udają się na liturgie wieńczące Wielki Post. Co więcej, zapraszają, aby ich odwiedzać - "aby nas wspomóc i dać nam odczuć swoją bliskość” - mówił rzecznik prasowy Kościoła w tym kraju.
Ks. Rafic Greiche jest rzecznikiem Kościoła Katolickiego w Egipcie. Wskutek ataków z Niedzieli Palmowej, a także wcześniejszych prześladowań, szczególnie na Synaju, celebracje ograniczają się wyłącznie do liturgii. Pozbawione są natomiast oficjalnych elementów obchodów Wielkanocy ze względu na pragnienie uszanowania ofiar zamachów w Tancie i Aleksandrii.

 

Święte obrzędy odprawiane są jednak „w sposób regularny”, jak zaznaczył katolicki kapłan. Pomimo niedawnych ataków na chrześcijańskie świątynie, w Egipcie „wierni wypełniają kościoły, nie pozwalają się zastraszyć”. Ponadto kościoły chronione są przez policję.

 

Ks. Greiche zaznaczył jednak, że „chrześcijanie nie odczuwają strachu, tak naprawdę przyzwyczailiśmy się do przemocy, żyjemy z męczennikami. Nie ma lęku, ale pewien rodzaj niepokoju (…), aby nie doszło do eskalacji”. Ponadto tamtejsi chrześcijanie cieszą się, że kwietniowa pielgrzymka papieża Franciszka nie została odwołana.

 

Rzecznik przekazał także, w jaki sposób najlepiej wspomóc chrześcijan w Egipcie. „Chrześcijanom na Zachodzie oraz na całym świecie mówię, by przybyli do Egiptu jako pielgrzymi i turyści, aby nas wspomóc i dać nam odczuć swoją bliskość” – dodał ks. Greiche.Autor: mm

Źródło: Radio Watykańskie

19:04 15 kwietnia 2017


Popularne

Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie