CYWILIZACJA OPINIE

Przed nami fala samobójstw dzieci i młodzieży. Czy uda się im pomóc?

Co roku w Polsce popełnia około 100 dzieci i młodzieży a kilkaset podejmuje próby samobójcze. Jest to druga po wypadkach samochodowych przyczyna śmierci polskich dzieci. Sytuacja pogarsza się co roku. Czy będzie jeszcze gorzej?

Z powodu specjalistycznej opieki medycznej obecnie na około 50 dzieci znajdujących się w szpitalach psychiatrycznych w Polsce przypada około 2 lekarzy. Zamykane są oddziały dla dzieci i młodzieży a lekarze masowo zwalniają się z pracy. W niektórych szpitalach jest to nawet tylko jeden specjalista. Szpitale odmawiają przyjmowania małoletnich pacjentów. W ten sposób rośnie armia cierpiących nieletnich, którzy w osamotnieniu nie są w stanie sami sobie radzić z przytłaczającym je życiem. Nawet do 20% dzieci i młodzieży cierpi na rozmaite problemy psychiczne.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niedofinansowanie opieki psychiatrycznej. Obecnie osobodzień w takiej placówce kosztuje około 270 zł a specjaliści wyceniają, że powinien kosztować około 320 zł. Młodzi adepci medycyny nie chcą robić specjalizacji psychiatrii dziecięcej ponieważ nie opłaca im się to. Brakuje też specjalistów psychoterapeutów.

Ministerstwo zdrowia zapowiada reformę systemu. Mają powstać środowiskowe centra opieki psychiatrycznej co oznacza, że dzieci będą leczone ambulatoryjnie w swoim środowisku. Czy jednak program zostanie zrealizowany?

We współczesnym świecie dzieci i młodzież narażone są na osamotnienie i zagubienie. Rodzice najczęściej zajęci są zarabianiem pieniędzy i nie mogą poświęcić uwagi swoim dzieciom. W okresie dorastania i intensywnego rozwoju, kiedy młodzi ludzie przechodzą liczne kryzysy rozwojowe, dzieci potrzebują przewodnika w postaci mądrego dorosłego.

Przedłużanie się tej sytuacji wyzwoli falę poważnych problemów na niespotykaną skalę. Dzieci będą uciekać w używki, internet, ryzykowne zachowania seksualne, staną się ofiarami nieuczciwych dorosłych, wzrośnie fala przemocy, depresji  i samobójstw. Sytuacja robi się rozpaczliwa.

Źródło: Dziennik.pl

fot. Pixabay

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/dzieci-go-nie-chca-wybrany-bezprawnie/

Komentarze

Zobacz także

MOCNE słowa dziennikarza o Paradzie Równości. „To zaprzeczenie tego, czego się domagasz”

Adam Gaafar

Oto Prawda o Polakach ratujących Żydów. KONIECZNIE PRZECZYTAJ!

Redakcja malydziennik

Nieszczepione dzieci BĘDĄ ZDROWSZE niż te szczepione. ZOBACZ RAPORT!

Adam Gaafar
Ładuję....