CYWILIZACJA

PRZECZYTAJ, jak wygląda nowa wieża Babel!

20 lat temu świat dowiedział się, że klonowanie jest możliwe. Magazyn Nature ogłosił wtedy wyniki badań z roku 1996.

Pierwsza była owca, rok później sklonowano krowę i mysz. A ostatnio nawet wielbłąda. Jednak wydarzenie sprzed 21 lat było wyjątkowe – owca Dolly nie tylko przeżyła prawie 7 lat, ale także wydała na świat sześcioro potomstwa.

 

Oznaczało to wówczas jednak liczne zmiany dokonane w trakcie klonowania. "Dokonano 277 manipulacji przeniesień jądra komórki, a urodziła się z tego tylko jedna owieczka" – mówiła w Polskim Radiu prof. Ewa Bartnik z okazji 15 rocznicy narodzin Dolly. Należy też wspomnieć, że zaledwie 13 wyprodukowanych embrionów zostało wszczepionych surogatkom.

 

Owca, od której pobrano materiał genetyczny, w czasie urodzin Dolly, już nie żyła. Jednak genetycznie rzecz biorąc – były to dwa identyczne osobniki.

 

Problemem natury etycznej była jednak sprawa, wokół której dwadzieścia lat temu rozgorzała dyskusja: czy oznacza to klonowanie ludzi? The Economist przypomina relacje w ówczesnej prasie, która widziała właśnie klonowanie ludzi jako naturalną kolej rzeczy. I tak Observer podawało: "Jest to perspektywa klonowania ludzi, kreowania armii dyktatorów, na którą to będzie położona główna uwaga". Z kolei Der Spiegel opublikowało grafikę ze zwielokrotnionymi wizerunkami Adolfa Hitlera i Alberta Einsteina.

 

Tutaj pojawiają się największe problemy moralne – albo raczej jednoznaczne wnioski prowadzące do zrozumienia, że klonowanie ludzi jest niedopuszczalne.

 

Po pierwsze, można sobie wyobrażać wskrzeszenia osób, które dawno już nie żyją, jak wspomniane gazety to przedstawiały. Ponadto każdy człowiek ma prawo do narodzin w naturalnym środowisku, przy współuczestniczeniu dwojga rodziców. To znaczy, że klonowanie odbiera także przyrodzone prawo do miłości. Hołduje przecież egoizmowi – uznaniu, że dana jednostka jest doskonała i nie wymaga żadnych zmian.

 

Czy nie jest to budowaniem nowej wieży Babel?

Źródło: Polskie Radio/ The Economist

Komentarze

Zobacz także

Feministki ujawniają swój prawdziwy światopogląd. Ani braterstwa, ani siostrzaństwa, zamiast tego…

UWAGA! Nowy projekt rządu PiS – chcą wprowadzić „CIĄŻA PLUS”

Adam Gaafar

Powstała gigantyczna instalacja wojskowa w Chinach. Nie istnieje nic podobnego

Redakcja malydziennik
Ładuję....