POLITYKA

Prezydent Warszawy nie przeszkadza profanacja krzyża i obraza św. Jana Pawła II

W spektaklu "Klątwa" forma została zwulgaryzowana; bardzo nad tym ubolewam, że została w ten sposób przekazana – powiedziała w piątek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dodała, że nie podejmie jednak żadnych kroków w tej sprawie, bo to "dotyczy sztuki".

Gronkiewicz-Waltz powiedziała na konferencji, że nie była i nie ma zamiaru iść na spektakl "Klątwa". "Już tyle słyszałam różnych opinii, wiele różnych czytałam recenzji, w związku z tym uważam, że forma została zwulgaryzowana" – mówiła.

 

"Bardzo nad tym ubolewam, że ta forma została w ten sposób przekazana" – podkreśliła Gronkiewicz-Waltz. Zaznaczyła, że nie jest to jej "estetyka". "Z tego nie wynika, że będę podejmowała jakieś kroki dyscyplinarne, bo to dotyczy sztuki" – zastrzegła.

 

Dodała, że nie jest upoważniona – na podstawie żadnych przepisów – do cenzurowania. "To jest instytucja kultury, która jest zgodnie z polskim prawem niezależna. Za wszystkie skutki (…) odpowiada zawsze dyrektor teatru" – podkreśliła prezydent stolicy.

 

"Myślę, że ci którzy chcą zobaczyć tę sztukę, to oczywiście robią to na własne ryzyko i na własną odpowiedzialność" – stwierdziła.

 

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że od oceny tego, czy zostało przekroczone prawo, jest sąd, a "absolutnie" nie prezydent miasta. "Ciągle jeszcze ufam – chociaż coraz mniej – w niezawisłe sądy" – dodała.

 

"Klątwa" Olivera Frljicia, która miała swoją premierę w sobotę 18 lutego w Teatrze Powszechnym, wywołała wiele kontrowersji. Przeciwko przestawieniu protestowali przedstawiciele środowisk narodowych oraz katolickich. Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że spektakl "ma znamiona bluźnierstwa", a Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła z urzędu dochodzenie w tej sprawie. W mediach pojawiła się także informacja, że TVP zerwała współpracę z aktorką Julią Wyszyńską, która zagrała w "Klątwie".

 

Teatr Powszechny oświadczył, że spektakl ma na celu pokazanie "różnych ideologicznych postaw i oddanie głosu różnym stanowiskom, dlatego powinien być analizowany jako całościowa wizja artystyczna, a nie jako zbiór oderwanych od siebie scen pozbawionych kontekstu". (PAP)

 

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

A jednak Polska gospodarka ma się BARDZO DOBRZE! Agencja Fitch potwierdza!

Redakcja malydziennik

LOT będzie narodową linią Węgier!

Polska coraz bliżej bycia potęgą Europy! Polska gospodarka będzie się rozwijać w 2017 roku w tempie ponad 4% PKB

Ładuję....