RELIGIA

Poznaj zalecenia, jak powinny wyglądać WSPÓLNOTY "Tylko wtedy wspólnota może się uważać za opartą na słuszności i sprawiedliwości"

„Chcę wam podziękować za świadectwo, jakie dajecie społeczeństwu, pomagając mu coraz lepiej odkrywać godność wszystkich, zaczynając od ostatnich, będących w najbardziej niekorzystnej sytuacji” – powiedział Ojciec Święty do Wspólnoty z Capodarco.

Jest to grupa założona w 1966 roku przez ks. Franco Monterubbianesiego. Charyzmatem wspólnoty jest opieka nad niepełnosprawnymi. Zajmują się także organizacją projektów wsparcia dla najbiedniejszych we Włoszech, na Bałkanach, w Afryce i Ameryce Południowej.

 

Konieczność takiej posługi zaznaczył właśnie Franciszek w dzisiejszej audiencji.

 

„Jakość życia wewnątrz danego społeczeństwa ocenia się w dużej mierze na podstawie zdolności do włączenia w nie najsłabszych i najbardziej potrzebujących, z faktycznym poszanowaniem ich ludzkiej godności. A dojrzałość osiąga się, kiedy taka akceptacja nie jest widziana jako coś nadzwyczajnego, ale jako rzecz normalna. Także osoba z niepełnosprawnością oraz słabościami fizycznymi, psychicznymi czy moralnymi winna móc uczestniczyć w życiu społecznym i trzeba ją wspomagać przy realizacji jej możliwości w różnych wymiarach. Tylko wówczas, gdy uznaje się prawa najsłabszych, wspólnota może się uważać za opartą na słuszności i sprawiedliwości. Społeczność, która dawałaby miejsce wyłącznie ludziom o pełnej funkcjonalności, całkowicie autonomicznym i niezależnym, nie byłaby godna człowieka. Dyskryminacja w oparciu o wydajność nie jest mniej godna ubolewania od tej, jaką wprowadza się ze względu na rasę, status społeczny czy religię” – zaznaczył Papież.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Ten chłopiec zobaczył twarz JEZUSA

Redakcja malydziennik

Wprowadzenie „strefy wolnej od katolików”. Zobacz co na to internauci

Redakcja malydziennik

„Panie Boże” jest passe – Kościół Szwecji będzie miał Boga neutralnego płciowo

Redakcja malydziennik
Ładuję....