POLITYKA

Poseł swojej rodziny już nie zatrudni! Ten kraj wypowiada wojnę FIKCYJNEMU zatrudnianiu bliskich

Niezależna komisja ds. parlamentarnych standardów (Ipsa) postanowiła w czwartek wprowadzić w Wielkiej Brytanii od kolejnych wyborów parlamentarnych zakaz zatrudniania przez posłów do Izby Gmin członków rodzin albo innych blisko powiązanych osób.

"Uważamy, że zatrudnianie osób bliskich nie odpowiada nowoczesnym praktykom zatrudniania, które wymagają sprawiedliwego i otwartego naboru w celu wspierania różnorodności" – oświadczyła szefowa Ipsa, Ruth Evans.

 

Zakaz wejdzie w życie od następnych wyborów parlamentarnych, które odbędą się najpóźniej w 2020 roku. Posłowie, którzy zatrudniają obecnie osoby bliskie, do tego czasu będą to mogli robić dalej. Obecnie dotyczy to 151 z 650 posłów – podała Ipsa.

 

Od 2010 roku w Wielkiej Brytanii obowiązuje zasada, że poseł może zatrudnić tylko jedną blisko powiązaną z nim osobę. Ograniczenie to ma na celu zapobieganie fikcyjnemu zatrudnianiu członków rodzin.

 

Ipsa zaznaczyła, że nowe rozwiązanie nie jest reakcją na odkrycie jakichś nadużyć. "Ale jesteśmy zdeterminowani ograniczyć tę praktykę w przyszłości, żeby zachęcić do dobrych praktyk w zakresie zatrudniania (współpracowników) przez posłów i w celu zagwarantowania odpowiedniego wykorzystania pieniędzy podatników" – głosi komunikat.

 

W Wielkiej Brytanii z uwagą śledzony jest skandal, jaki wybuchł we Francji w związku z fikcyjnym zatrudnianiem przez kandydata centroprawicy w wyborach prezydenckich Francois Fillona żony i dwójki dzieci jako asystentów parlamentarnych. Samo w sobie nie jest to złamaniem przepisów, ale w przypadku członków rodziny Fillona nic nie wskazuje, że rzeczywiście świadczyli oni pracę, za którą pobrali w sumie około miliona euro. Zatrudnianie członków rodzin jest we Francji rozpowszechnione wśród posłów zarówno lewej jak i prawej strony sceny politycznej. (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Polacy masowo wracają do Polski

Redakcja malydziennik

Czego powinniśmy nauczyć się od Izraela, i to możliwe szybko?

No i mamy BABY BOOM. Takiego tłoku na porodówkach już dawno nie było!

Ładuję....