Polskie dzieci są coraz bardziej OTYŁE! Co jest nie tak z naszą dietą?

flickr
Otyłość powoduje wiele chorób, nowotworów a nawet może przyczynić się do przedwczesnej śmierci. W Polsce zatrważająco rośnie liczba otyłych ludzi. Na tle Europie, Polacy najszybciej przybierają na wadze - donosi radiozet.pl
Statystycznie nadwagę ma już ponad 50 % naszego społeczeństwa. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Kluczowy okazuje się moment odstawienia dziecka od piersi. Rodzice muszą wtedy podejmować decyzje czym karmić swoją pociechę. Niestety zdarza się, że wprowadzają do diety węglowodany proste, słodycze a nawet fast-foody, których dziecko absolutnie nie powinno jeść.

Maluchy dużo podjadają także między regularnymi posiłkami. Wynika to z tego, że mamom często wydaje się, że dzieci jedzą za mało, więc je przekarmiają. Czasami porcje są nawet dwukrotnie za duże.

- Wielkość naszego żołądka jest wielkości naszej pięści. Wielkość żołądka dziecka jest wielkości jego piąstki, malutkiej - mówi dietetyk Justyna Marszałkowska - Jakubik, prowadząca bloga Zdrowonajedzeni.pl

Regularnie przekarmiany żołądek małego dziecka dostosowuje się do większych porcji, dziecko zaczyna zjadać więcej. Rodzice są zadowoleni, tymczasem w organizmie ich pociechy namnażają się komórki tłuszczowe, które zostają z nim do końca życia. Otyłe dziecko staje się dorosłym, który bardzo łatwo i szybko będzie przybierał na wadze.


Problemem są także niedoinwestowane stołówki szkolne. Często jest tak, że kucharka dysponuje kwotą 2 zł na dziecko, za którą ma ugotować dwudaniowy obiad. Brakuje zdrowej kultury kulinarnej.
 
Według ekspertów, jeśli Polacy nie zmienią swoich nawyków żywieniowych to w ciągu 15 lat dogonimy Stany Zjednoczone oraz Wielką Brytanię. 


Autor: FK

Źródło: radiozet.pl

20:04 11 sierpnia 2017


Popularne

Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie