CYWILIZACJA OPINIE

Polska przed sądem. Kto odpowiada za smog?

Grażyna Wolszczak

Aktorka Grażyna Wolszczak pozwała Polskę za zanieczyszczenie powietrza i skutki tzw. smogu. Sąd przyznał jej rację. Skarb Państwa musi zapłacić 5 000 zł na organizację wskazaną przez aktorkę.

Aktorka pozwała Skarb Państwa za zanieczyszczenie powietrza i jego skutki. Przed sądem uzasadniała, że „Ja czuję się coraz bardziej osaczona. Moje podstawowe prawo, czyli wolność, została ograniczona. Muszę śledzić raporty o jakości powietrza”.

Sąd uznał racje aktorki. W uzasadnieniu podano, że Polska należy do krajów o najgorszym stanie powietrza w Europie. W ciągu wielu lat dopuszczalne normy zawartości pyłów w powietrzu były wielokrotnie przekraczane nawet ponad 1000%. Sąd podkreślił, że istnieją akty prawne mówiące że to Polski rząd odpowiada za jakość powietrza: „W przepisach prawa krajowego nie zapewniono skutecznej realizacji celów dyrektywy UE. Sąd nie miał wątpliwości, że brak skutecznych działań narusza dobra osobiste powódki, w szczególności prawo do korzystania z walorów nieskażonego środowiska naturalnego oraz prawo do wolności poprzez ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu”.

Skarb Państwa musi zapłacić 5000 zł na wskazany przez aktorkę cel. Ta zapowiedziała, że będzie to jedna z fundacji zajmujących się walką z rakiem.

To pierwszy taki wyrok w Polsce. Prawdopodobnie będzie miał ogromne i przełomowe znaczenie. Już powstał obywatelski ruch, który przygotowuje pozew zbiorowy w związku ze złym stanem powietrza w kraju. Inicjatorką akcji „Pozywam za Smog” jest aktorka Katarzyna Ankudowicz. Za jej sprawą włączyli się w nią między innymi: Mariusz Szczygieł, Jerzy Sthur czy Tomasz Sadlik.

Rzecznik Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzózka już zapowiedział, że resort poprosi o pisemne uzasadnienie wyroku. Nie wyklucza odwołania się od wyroku, który nie jest prawomocny.

Źródło: TVN 24, Strajk eu.

Fot. Hello Zdrowie

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/liderzy-ochrony-przyrody-w-europie-produkuja-najwiecej-smieci-jak-wypada-w-rankingu-polska/

 

Komentarze

Zobacz także

Dziecko przeżyło aborcję. Co się stało potem, zszokowało wszystkich

Redakcja malydziennik

Dieta Dąbrowskiej naprawdę czyni cuda! ZOBACZ co za tym stoi!

Redakcja malydziennik

13 latka zgwałcona przez imigrantów. Sama ich znalazła i…

Redakcja malydziennik
Ładuję....