CYWILIZACJA

Policja ostro bierze się za "szeryfów drogowych"! Sypią się mandaty!

Szczecińska policja przeprowadziła w zeszłym tygodniu akcję "Ruch prawostronny". Policjanci przypomnieli kierowcom w jakich warunkach wolno korzystać z lewego pasa. Mundurowi zatrzymali 44 kierowców, z czego aż 34 ukarano mandatami. Akcja ma na celu edukowanie oraz eliminację złych (czy wręcz chamskich) nawyków wśród polskich kierowców.

Kim jest szeryf drogowy lub szeryf lewego pasa? To osoby blokujące lewy pas jezdni przed zwężeniem drogi. Nie rozumiejąc zasady jazdy na suwak, próbują wymierzać wyimaginowaną sprawiedliwość tak by "wszyscy równo stali w kolejce". Policja w końcu się za nich wzięła.

 

Podczas akcji posypały się mandaty do 500 zł. W świetle przepisów lewy pas służy do wyprzedzania lub skręcania w lewo, wielu kierowców próbuje jednak szeryfować na drodze i blokuje lewy pas.

 

Takie zachowanie jest sprzeczne z prawem o ruchu drogowym, które mówi (Art 16. 4) że "kierujący jest obowiązany jechać możliwe blisko prawej krawędzi jezdni". Ponadto wg Art. 19. 1. "kierujący pojazdem (…) jest obowiązany jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym".

 

Szeryfowanie ma swoje konsekwencje, po pierwsze korek jest dłuższy, co skutkuje blokadą wcześniejszych wyjazdów z drogi. To dodatkowo spowalnia ruch w okolicy. Po drugie stosowanie takich praktyk na lewym pasie autostrady jest wyjątkowo niebezpieczne, gdyż prędkość jest znacznie wyższa.

 

Policja przypomina, że lewy pas ruchu służy do wyprzedania. Po zakończeniu tego manewru należy zjechać na pas prawy i nim kontynuować jazdę.

Źródło: leftlane.pl

Komentarze

Zobacz także

Drukarz kontra działacze LGBT. Obrona wolności, czy łamanie sumienia

Redakcja malydziennik

Nie chcesz posłać dziecka do żłobka? Przez nową ustawę nie będzie wyboru!

Pogodowy ARMAGEDON w Polsce. Już tysiące ludzi bez… Przygotuj się na atak ZIMY!

Redakcja malydziennik
Ładuję....