Początek wojny… czy aksamitny rozwód? Diaboliczni sekularyści zwyciężają!

Arktyczna katedra luterańska w TromsoeFot. Wikipedia
Kościół Norwegii po niemal 500 latach zjednoczenia z państwem rozstaje się z nim. Od 1 stycznia 2017 roku Ewangelicko-Luterański Kościół Norwegii przestaje być „religią państwa”, a staje się jedynie „Kościołem narodowym”.W praktyce oznacza to niewiele. Od teraz duchowni Kościoła, których nadal będzie finansować (tak jak cały Kościół) państwo, nie będą już przez nie mianowani. Zmiana jest więc w znacznym stopniu symboliczna, ale jednak ważna.

 

Dla wielu, zamieszkujących norwerski pas biblijny luteranów jest to bowiem decyzja symboliczna. - Ona może rozpalić wojnę kulturową, bowiem dla wielu zachodnich antysekularystów Norwegia jest przykładem stopniowego niszczenia kultury chrześcijańskiej przez diabolicznych sekularystów - podkreśla Jacques Berlinerblau z  Georgetown University. 

 

Inna sprawa, że antysekularyści powinni sobie uświadomić, że akurat ta zmiana nic nie symbolizuje, a jest skutkiem głębokich przemian kulturowych. Już teraz, choć do Kościoła Norwegii należy 82 procent Norwegów, to ateizm czy agnostycyzm deklaruje aż… 39 procent z nich. A to oznacza, że przynależność do Kościoła nie ma nic wspólnego z wiarą. Sekularyzm zniszczył więc norweski luteranizm zanim został on faktycznie oddzielony od państwa.

 

Dla radykalnych sekularystów zmiana dokonana przez parlament w konstytucji zaś w istocie niewiele znaczy. - Dopóki konstytucja stanowi, że Kościół Norwegii jest Kościołem narodowym, i jest wspierany przez państwo, nadal mamy Kościół państwowy - przekonuje Kristin Mile, sekretarz generalna Norweskiego Stowarzyszenia Humanistów. I akurat w tej sprawie trudno się z nią nie zgodzić.

 

Tomasz P. TerlikowskiAutor: Tomasz P. Terlikowski

Źródło:

14:56 8 stycznia 2017Video
Opinie
Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie