RELIGIA

Papież o uchodźcach: w migrantach jest Jezus – cierpiący, odrzucony, upokorzony

Papież Franciszek przypomniał wiernym, że Bóg w Biblii prosi o to, by pomagać migrantom i cudzoziemcom. W migrantach "obecny jest Jezus; często cierpiący, odrzucony i upokorzony" – mówił papież w obchodzonym w niedzielę Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy.

Podczas spotkania z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański w Watykanie Franciszek przypomniał, że w tym roku Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest pod hasłem "Nieletni migranci, bezbronni i pozbawieni głosu".

 

"Ci nasi mali bracia, zwłaszcza jeśli są pozbawieni opieki, są wystawieni na wiele niebezpieczeństw. Konieczne jest podjęcie wszelkich możliwych kroków, by zagwarantować nieletnim migrantom ochronę i obronę, a także ich integrację" – oświadczył papież.

 

Następnie pozdrowił obecnych na placu Świętego Piotra przedstawicieli rożnych wspólnot etnicznych. Franciszek zwrócił się do nich: "Drodzy przyjaciele, życzę wam, abyście żyli spokojnie w miejscach, gdzie was przyjęto, szanując prawa oraz tradycje i jednocześnie strzegąc wartości waszych kultur pochodzenia". "Spotkanie różnych kultur zawsze wzbogaca wszystkich" – dodał.

 

Podziękował za działalność prowadzoną przez biuro Migrantes działające przy diecezji rzymskiej oraz wszystkich, którzy "pracują z migrantami, by ich przyjąć, towarzyszyć im w trudnościach".

 

Franciszek zachęcił do kontynuowania tej pracy, biorąc wzór ze świętej Franciszki Ksawery Cabrini (1850-1917), patronki migrantów. Papież przypomniał: "ta odważna zakonnica poświęciła swoje życie na niesienie miłości Chrystusa tym, którzy byli daleko od ojczyzny i rodziny". "Niech jej świadectwo pomaga nam opiekować się bratem cudzoziemcem, w którym jest obecny Jezus, często cierpiący, odrzucony i upokorzony" – powiedział Ojciec Święty.

 

Następnie dodał: "Ile razy Bóg w Biblii prosił nas, by pomagać migrantom i cudzoziemcom przypominając nam, że i my jesteśmy cudzoziemcami".

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Twój proboszcz zasiedział się w parafii? Franciszek: duszpasterz musi nauczyć się odchodzić. Podaje receptę co zrobić!

Justin Bieber do fanów: „Zapamiętajcie moje słowa: Jezus Was kocha”

Coroczny raport USA o wolności religijnej: Muzułmanie są katami chrześcijan!

Redakcja malydziennik
Ładuję....