POLITYKA

Oto jak Ukraina argumentuje zakaz wjazdu dla prezydenta Przemyśla na swój teren

Zakaz wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla Roberta Chomy to wynik jego działalności antyukraińskiej – powiedziała w środę PAP rzeczniczka Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Ołena Hitlanska.

„Zakaz ten jest efektem jego antyukraińskiej działalności. Nie mówimy o jednym wydarzeniu, ale o działaniach systematycznych, m.in. o popieraniu przez niego marszów antyukraińskich” – oświadczyła.

 

Hitlanska uściśliła, że SBU uznała Chomę za personę non grata w grudniu, a nie, jak mówiła wcześniej PAP, latem ubiegłego roku. „Decyzja w tej sprawie została podpisana 12 grudnia” – powiedziała. Prezydent Przemyśla nie będzie mógł wjechać na Ukrainę w ciągu najbliższych pięciu lat.

 

Pytana, czy inni polscy politycy bądź samorządowcy również mogą oczekiwać ze strony władz ukraińskich zakazów wjazdu, rzeczniczka podkreśliła, że SBU wydaje takie decyzje indywidualnie i wobec konkretnych osób.

 

„Tu nie chodzi o polskich polityków. Mówimy o jednej osobie, która prowadzi politykę antyukraińską. (…) Dla nas naród polski jest narodem przyjacielskim i bratnim. Żałujemy jednak, że istnieją w nim ludzie, którzy – delikatnie mówiąc – nie lubią naszego państwa. Podejmowaliśmy tę decyzję w odniesieniu do konkretnej osoby” – podkreśliła Hitlanska w rozmowie z PAP.

 

Prezydent Przemyśla, który był zaproszony do konsulatu RP we Lwowie na spotkanie opłatkowo-noworoczne, nie został wpuszczony na Ukrainę we wtorek. O tym fakcie poinformowano na stronie internetowej urzędu miasta.

 

„W trakcie odprawy na przejściu granicznym Medyka–Szeginie zostałem poinformowany o zakazie wjazdu na teren Ukrainy wydanym przez ukraińskie służby graniczne. Wręczona mi decyzja nie zawiera żadnych wyjaśnień dotyczących powodów wydania zakazu, który obowiązuje do czasu odwołania” – głosi oświadczenie Chomy.

 

Prezydent napisał w nim, że zwrócił się z prośbą do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o pomoc w wyjaśnieniu tych przyczyn, i że do czasu ich ustalenia nie będzie komentował sprawy. Rzeczniczka MSZ Joanna Wajda informowała PAP we wtorek, że resort wyjaśnia sprawę i jest w związku z tym w kontakcie z ambasadą Ukrainy w Polsce.

 

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Schetyna powinien zapłacić 2,5 mln zł. za okupację Sejmu! I tak może się stać!

Redakcja malydziennik

TRWA obława na mężczyznę w Warszawie! ZOBACZ!

Redakcja malydziennik

Starcia na ulicach Paryża! Są ranni. Święto Pracy było jednak tylko pretekstem do…

Ładuję....