CYWILIZACJA

Oto ile polska rodzina wyda na tegoroczne Święta Bożego Narodzenia!

O 5 proc. więcej niż przed rokiem, czyli 1121 zł wyda w tym roku na święta Bożego Narodzenia polska rodzina. Mile widziane będą pod choinką kosmetyki i perfumy, a w dalszej kolejności m.in. słodycze i książki – wynika z badania Deloitte "Zakupy świąteczne 2016".

Badanie przeprowadzono w dziewięciu krajach Europy: Portugalii, Hiszpanii, we Włoszech, Grecji, w Niemczech, Belgii, Danii, Rosji i Polsce.

 

Jak wyjaśniła Magdalena Jończak, Partner w Dziale Konsultingu Deloitte, z badania wynika, że w Polsce prezenty pochłoną ok. 44 proc. naszego bożonarodzeniowego budżetu (489 zł), jedzenie 46 proc. (512 zł), a na spotkania towarzyskie planujemy natomiast wydać 120 zł. Aż 37 proc. pieniędzy przeznaczonych na prezenty pozostawimy w sklepach internetowych, a jedzenie kupimy przede wszystkim w dyskontach – dodała.

 

W porównaniu do lat ubiegłych, Polacy rzadziej na prezenty wybiorą książki, nowością w zestawieniu dziesięciu najpopularniejszych upominków jest natomiast odzież sportowa, która awansowała aż o jedenaście miejsc. "To świadczy o tym, że rośnie aktywność fizyczna Polaków" – ocenił dyrektor w Dziale Konsultingu Deloitte, Mariusz Chmurzyński. Na czwartym miejscu badani wybierali – jako preferowany prezent – pieniądze.

 

Z badania wynika, że nastolatki będą najczęściej obdarowywani słodyczami. W tej kategorii największy awans w zestawieniu odnotowała również odzież sportowa. Z kolei płyty CD, jako schyłkowa technologia z punktu widzenia nastolatków, spadają na dalsze pozycje. Dzieciom nadal najchętniej kupujemy zabawki konstrukcyjne (klocki), książki oraz zabawki kreatywne i artystyczne.

 

Jedna czwarta badanych deklaruje, że prezenty kupi już w listopadzie, a prawie 40 proc. wybiera się na zakupy w pierwszej połowie grudnia. Ale aż 33 proc. respondentów (więcej niż przed rokiem) czeka z zakupem do ostatnich dni przed świętami – wyjaśnił Chmurzyński. Na zakupy prezentów Polacy wybiorą się przede wszystkim do specjalistycznych sieci sklepów. Multimedia mają jednak zamiar zamawiać w internecie.

 

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o zakup żywności – podobnie jak rok wcześniej, konsumenci przed świętami zamierzają robić zakupy spożywcze przede wszystkim w sklepach dyskontowych. W tym roku wskazało na nie aż 67 proc. badanych, o 11 pkt proc. więcej niż rok wcześniej.

 

Wojciech Górniak, dyrektor w Deloitte Digital zaznaczył, że Polska jest jedynym spośród badanych krajów, gdzie zarówno online, jak i w sklepach tradycyjnych wydatki na prezenty będą wyższe niż przed rokiem – o 4,3 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

 

Z badania wynika, że w tym roku krajami o najwyższych planowanych wydatkach są: Dania, Hiszpania i Włochy – podała Jończak. Wśród preferowanych prezentów Europejczycy wymieniają pieniądze i bony zakupowe. Wyjątek stanowią Grecy, którzy stawiają na artykuły spożywcze, Włosi, którzy chcieliby dostać książki, i Portugalczycy, którzy będą się najbardziej cieszyli ze słodyczy.

 

Badanie online przeprowadzono po raz 19. wśród ponad 6,5 tys. respondentów w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat w dziewięciu krajach. Tegoroczną edycję przeprowadził oddział Deloitte w Hiszpanii.

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Uwaga! Padł rekord. Polacy szturmują … Izrael!

Od TEGO zwierzęcia możesz się zarazić 7 różnymi CHOROBAMI. Prawdopodobnie masz je W DOMU

Redakcja malydziennik

UWAGA! W jednym z twarogów sernikowych znaleziono groźną bakterię! Wyrzuć jeśli masz …

Ładuję....