POLITYKA

Oto co mówił o Rosji prof. Brzeziński

Władze rosyjskie powinny szukać rozwiązania kwestii Krymu, a prezydent Władimir Putin powinien myśleć o przyszłości, gdyż w Rosji istnieje pewne ryzyko reakcji społecznej na bogactwo elit – mówił Zbigniew Brzeziński portalowi Gazeta.ru przed dwoma miesiącami.

Portal opublikował w sobotę rozmowę, którą określił jako jeden z ostatnich wywiadów zmarłego w piątek profesora Brzezińskiego, jednego z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA.

 

Dla Stanów Zjednoczonych "Chiny są o wiele ważniejsze niż Rosja. Jeśli Ameryka i Chiny będą współpracować, to Rosja nie będzie miała absolutnie żadnego wyboru poza przyłączeniem się do obu krajów. To leżałoby przede wszystkim w interesach Ameryki, ale będzie to także korzystne dla Rosji w długoterminowej perspektywie" – powiedział Brzeziński.

 

Ukrainę nazwał w wywiadzie "państwem, które przechodzi przez proces przekształcania się w państwo narodowe". Zauważył, iż "to oznacza, że Ukraina powinna mieć rozsądne relacje z Rosją", która – jak prognozował – "będzie jeszcze oczywiście przez jakiś czas żywić płonną nadzieję na reintegrację i podporządkowanie Kijowa Moskwie".

 

"Jednak przyszłość Ukrainy zależeć będzie od tego, jakie Rosja poczyni kroki w kierunku swojej tożsamości europejskiej. Moim zdaniem Rosja, która orientuje się na współpracę z Europą, która jest przygotowana na współpracę z Chinami i która poprawia swoje relacje z USA, może stać się krajem, który dzięki kompromisowi rozwiąże kwestię ukraińską" – mówił Brzeziński.

 

Ocenił, że rozwiązanie kwestii Krymu "powinno stać się decyzją wspólną", bowiem "długoterminowe relacje między Ukrainą i Rosją nie są możliwe dopóki ten problem nie zostanie rozwiązany za wzajemną zgodą".

 

Brzeziński zauważył w wywiadzie, że "nie ma żadnego powodu, dla którego przywódcy rosyjscy nie powinni szukać sposobu rozwiązania kwestii Krymu, a częścią tego rozwiązania mogłoby stać się uznanie wielonarodowego i historycznego znaczenia" półwyspu.

 

Rosyjscy dziennikarze, nawiązując do przyszłorocznych wyborów prezydenckich w Rosji, w których zapewne weźmie udział Putin, pytali Brzezińskiego, czy jego zdaniem gospodarz Kremla jest gotowy do poszukiwania dróg transformacji politycznej.

 

"Putin zademonstrował gotowość do adaptowania się do nowych okoliczności, szczególnie jeśli leży to jego w interesach" – odparł Brzeziński. Wyraził opinię, że rosyjski prezydent "powinien myśleć o swojej przyszłości".

 

"Oczywiście, nadmierna koncentracja elit władzy w Rosji na bogaceniu się może z czasem wywołać reakcje i wrogość w społeczeństwie. To jeszcze się nie dokonało, jednak myślę, że istnieje potencjalne ryzyko takich tendencji" – powiedział Brzeziński.

 

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Pigułka "ellaOne" niszczy życie dziecka – koniecznie przeczytaj!

MON dalej mocno wspiera cywilów! ZOBACZ co oferuje!

Redakcja malydziennik

90 proc. Katalończyków chce opuścić Hiszpanię. Są pierwsze wyniki referendum

Redakcja malydziennik
Ładuję....