Oni są coraz bliżej klonowania człowieka! Watykan ostrzega!

fot. Flickr
Dwie małpy, pochodzące z klonowania, urodziły się w Chinach w ubiegłym tygodniu. Uczeni zapewniają, że w ciągu kilku najbliższych tygodni przyjdą na świat kolejne naczelne pochodzące z tej techniki.
Dwóm sklonowanym makakom nadano imiona Zhong Zhong i Hua Hua, i są one dokładnymi genetycznymi kopiami innych makaków. Uczeni przekonują, że badania te mogą ich doprowadzić do skuteczniejszego leczenia ludzkich chorób.

 

Metoda klonowania nie jest nowa, bowiem dokładnie taką samą zastosowano wobec owieczki Dolly w 1996 roku. Jest jednak osiągnięciem to, że po raz pierwszy sklonowano zwierzę należące do naczelnych. Niestety może to oznaczać, że technika staje się na tyle dopracowana, że możliwe stanie się klonowanie także ludzi.

 

Watykan, a konkretniej przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Vincenzo Paglia odnosząc się do tej informacji podkreślił, że jest on „godnym uwagi” wkładem w rozumienie rzeczywistości, ale jednocześnie ostrzegł przed możliwym wpływem takich odkryć na ekosystem, a także wskazał na niebezpieczeństwo zastosowania odkryć do klonowania ludzi.

 

Arcybiskup Paglia wskazał także, że aby sklonować makaki trzeba było wielu eksperymentów, w których małpy ginęły. Zdaniem arcybiskupa eksperymenty na zwierzętach powinny być możliwe tylko wówczas, gdy nie ma innych „alternatywnych metod zdobywania wiedzy i narzędzi terapeutycznych”. Jednocześnie watykański hierarcha zaznaczył, że nawet na Zachodzie istnieje spór wokół eksperymentów na zwierzętach.

 

Arcybiskup nawiązał także do odmiennych postaw wobec etyki medycznej w Chinach i na Zachodzie i uznał, że trzeba szukać między nimi punktów wspólnych, czy choćby elementów, które wzmocnią dialog między  „różnymi światopoglądami”, tak aby można było dokonać porównań i ustalić kryteria gwarantujące, że technologia będzie wykorzystywana „w służbie efektywnego rozwoju ludzkiego, a tym samym szanując wszystkie wymiary właściwe dla ludzkiego życia i sprawiedliwości w zglobalizowanym świecie”. 

 

Tomasz P. TerlikowskiAutor: Tomasz P. Terlikowski

Źródło: CruxNow.com

18:41 25 stycznia 2018


Popularne

Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie