Ograniczenia działalności Drogi Neokatechumenalnej. „Aby uzdrowić podziały w archidiecezji”

Praktyki Drogi Neokatechumenalnej na Guam wzbudziły zainteresowanie miejscowego arcybiskupa koadiutora, który zakazał przez rok formować nowych wspólnot Drogi, by - jak podkreśla - uzdrowić podziały w archidiecezji. Arcybiskup Michael Byrnes wydał także cały szereg poleceń regulujących działanie już istniejących wspólnot na wyspie Guam.
Wspólnoty Drogi muszą więc celebrować msze świętą na konsekrowanym ołtarzu, a ich członkowie mają natychmiast po otrzymaniu spożywać Komunię Świętą. 0 podkreślił arcybiskup w liście pasterskim z 15 marca. Arcybiskup mianował także księdza, który ma sprawdzić czy katechiści Drogi Neokatechumenalnej są odpowiednio uformowani.

 

Skąd tak mocne decyzje? Otóż w archidiecezji na wyspie Guam właśnie zawieszono arcybiskupa Anthony Apuron,, i mianowano arcybiskupa koadiutora, którym został właśnie Michael Byrnes. Powodem zawieszenia były oskarżenia o nadużycia seksualne. Dodatkowo problemem miało być to, że miejscowe seminarium duchowne zaniedbywane było przez arcybiskupa, który przesadną uwagę przywiązywać miał do Seminarium Neokatechumenalnego. 

 

Nowy arcybiskup-koadiutor szukając przyczyn poważnych problemów w archidiecezji za jedną z nich uznał brak pełnej kontroli nad wspólnotami. Jak sam twierdzi zasugerowane przez niego zmiany, a także zakaz przez rok zakładania nowych wspólnot wynika z władzy jaką przyznał mu papież Franciszek, który wymaga od niego uzdrowienia sytuacji na Guam.Autor: TPT

Źródło: CNA/MalyDziennik.pl

15:24 19 marca 2017


Popularne

Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie