POLITYKA

Nowe Imperium Toruńskie

W latach dziewięćdziesiątych nikomu nieznany zakonnik przemierzał nowe szlaki, gromadząc sprzęt dzięki któremu stworzył niezależną stację radiową, która z biegiem lat stała się imperium medialnym, którego decyzje wpłynęły na losy Polski. Dziś niemal w tym samym miejscu można zaobserwować człowieka, który staje się ikoną zmian w świecie środków masowego przekazu. Tą osobą jest dwudziestoletni Daniel Zwierzyński, którego pseudonim to DanielMagical. Dziś jego poczynania w internetowym przekazie YouTube śledzą miliony osób, to znacznie więcej niż głosu Ojca Tadeusza Rydzyka – pisze Paweł Zatsrzeżyński.

 Bezwzględny wskaźnik, który określa dziś moc przekazu medialnego, tłumaczy ustawienie tych dwóch awangardzistów w jednym szeregu. Wystarczy spojrzeć na statystyki oglądalności. Można przedstawić te, które są bardzo precyzyjne, gdyż przekaz internetowy jest obliczany precyzyjnie. Stream, w którym DanielMagical wywoływał duchy ma 2 200 000 wyświetleń. W konsekwencji tych wydarzeń w środowisku YouTube wybuchł z jednej strony popłoch, że YouTube w wyniku działania Daniela Zwierzyńskiego może zostać zablokowany przez Rząd, a z drugiej wprost histeryczne reakcje tego środowiska, że DanielMagical w wyniku swoich poczynań został opętany. Ilość powstających cały czas materiałów zalewa YouTube. Czołowi YouTuberzy, jak Boxdel podgrzewają atmosferę. Może to wydać się niepoważnym działaniem. Jednak w ciągu jednej sekundy film udostępniony przez Boxdela był wyświetlony 7 000 razy, to jest mniej więcej tyle ile młodych osób zgromadzonych w Tauron Arenie na obchodach rocznicy ŚDM. W ciągu paru dni przekaz Boxdela trafił do pół miliona osób, a ta informacja w rankingu wyświetleń i zainteresowania tematem DanielaMagicala jest na trzeciej stronie wyników YouTubowej wyszukiwarki, przed Boxdelem i innymi czołowymi twórcami, z wynikami oglądalności od 100 do 400 tysięcy każdy. Ukazuje to ogrom siły medialnej, tak samo paraliżującej jak kiedyś pielgrzymki Radia Maryja i ta rzesza osób.

 

Jednak te działalności były skrajnie odmienne, choć spójne jest to w jakim tempie pozyskiwane są środki finansowe na dalszą działalność. Tu można stwierdzić, że pieniądze, które zarabia Daniel po odliczeniu kosztów działalności, przebijają Ojca Rydzyka. Daniel do prowadzenia swojej działalności potrzebuje tylko komputer za 300 zł i nic więcej. Koszty prowadzenia Imperium Radia Maryja i Telewizji Trwam, zgodnie z tym co słychać na falach eteru tych stacji, sięgają dziesiątków milionów złotych.

 

Nowym pomysłem DanielaMagicala jest to, że na streamie będzie odprawiał msze, jak papież. W tym całym kontekście liczb i oglądalności, pojawia się zasadnicze pytanie, czy środki masowego przekazu mogą posługiwać się tylko liczbą do określenia swojego sukcesu jako nadawcy. Czy wielkie audytorium to rzeczywisty wyznacznik?

 

Parę dni temu do domu na Urzędniczej w Toruniu, skąd odbywają się transmisje DanielaMagicala, weszli reporterzy Uwagi TVN. Daniel wcale nie był zainteresowany, próbował pozbyć się telewizji, jednak fortel reporterów telewizyjnych zmusił go do zabrania głosu. I trudno mu się dziwić, patrząc ciągle przez pryzmat liczby, bo cóż jest te marne 900 000 tysięcy widzów Uwagi TVN z paroma milionami wiernych widzów Daniela, którzy na jedno jego skinienie i informację na chacie, są w stanie np. doprowadzić dobrze prosperującą restaurację „Gruba Ryba” w Toruniu na skraj bankructwa, tylko dlatego, że nie chcieli mu w godzinach zamknięcia lokalu przywieźć obiadu?

 

Toruń miasto Mikołaja Kopernika, który powiedział, że ziemia nie jest płaska. Nikt w to nie chciał uwierzyć. To samo ma dziś miejsce w kontekście, czym jest przekaz internetowy w stosunku do tradycyjnego przekazu telewizyjnego. Ciągle mimo dowodów jest przeświadczenie, że ziemia jest płaska, a to co dzieje się na YouTube, to tylko zabawa dzieci. Jednak liczby mówią same za siebie.

Źródło: Mały Dziennik

Komentarze

Zobacz także

Znamy nowego prezydenta Austrii. Chyba, że wybory znowu powtórzą!

Redakcja malydziennik

Trump: Szanuję Putina… Dziennikarz: To zabójca. Trump zaskakuje odpowiedzią. ZOBACZ!

Zaskakujące słowa Cimoszewicza o ustawie 447! „Światowe organizacje żydowskie…”

Adam Gaafar
Ładuję....