RELIGIA

Nowe dane o klerykach we Francji są zatrważające: na 100.000 Francuzów przypada…

Episkopat Francji debatuje właśnie nad prawdziwym kryzysem w powołaniach w tym kraju. Obecnie na 100.000 Francuzów przypada zaledwie jeden seminarzysta.

We Francji narasta kryzys powołaniowy. Od roku 2000 liczba seminarzystów zmniejszyła się o 30 proc. Aktualnie jest ich zaledwie 662. Dane te podano podczas jesiennej sesji Episkopatu. Formacja kapłańska jest jednym z głównych tematów obrad.

 

Referujący sytuację w seminariach ks. Jean-Luc Garin (sekretarz Krajowej Rady Wyższych Seminariów Duchownych) zwrócił uwagę na dwie tendencje. Wśród kleryków wzrasta liczba obcokrajowców; stanowią już oni 25 proc. przyszłych kapłanów we Francji. Ponadto, przy ogólnym spadku liczby powołań, wzrasta liczba członków Wspólnoty św. Marcina. Aktualnie już co szósty wchodzący na drogę powołania wybiera tę właśnie kapłańską wspólnotę, która we Francji uchodzi za bardzo konserwatywną. Ks. Garin podkreślił też potrzebę łączenia seminariów. Aktualnie jest ich 36, przy czym ponad połowa alumnów studiuje w pięciu seminariach.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

WIELKI POŻAR zabytkowego kościoła w Lutolu Suchym. Dach runął na…

Redakcja malydziennik

To nie żart. Ten kardynał mówi, że Bóg czasem wzywa ludzi do grzechu śmiertelnego, i że czas skończyć z ogólnymi zasadami moralnymi

Redakcja malydziennik

Kolejny CUD EUCHARYSTYCZNY! Dochodzenie już zostało wszczęte, sprawdź gdzie!

Redakcja malydziennik
Ładuję....