POLITYKA

No i proszę! Trump publicznie zapewnił że Stany Zjednoczone będą wspierać NATO. Ale jest jeden warunek?

USA zdecydowanie wspierają NATO, jednak chcą, aby wszystkie państwa członkowskie realizowały swoje zobowiązania finansowe wobec Sojuszu – powiedział w poniedziałek amerykański prezydent Donald Trump podczas wizyty w bazie sił powietrznych MacDill na Florydzie.

Dzień wcześniej Trump rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Jak podało Biuro Prasowe NATO, podczas rozmowy "potwierdzili ważność Sojuszu w niespokojnych czasach". Poruszyli też kwestię sprawiedliwego podziału wydatków na obronę wśród wszystkich członków NATO.

 

Trump jako prezydent elekt wielokrotnie podkreślał, że NATO jest "przestarzałe", i wskazywał, że nakłady finansowe Stanów Zjednoczonych są zbyt wysokie. Dawał też wielokrotnie do zrozumienia, że w razie zagrożenia Stany Zjednoczone pospieszą z pomocą państwom Europy Wschodniej tylko wtedy, jeśli ich nakłady na obronność będą wystarczająco duże, tj. ponad 2 proc. PKB.

 

W swoim wystąpieniu poza kwestią NATO amerykański prezydent odniósł się też m.in. do bezpieczeństwa narodowego i tymczasowo wstrzymanego zakazu wjazdu do USA dla obywateli siedmiu krajów muzułmańskich.

 

W jego ocenie Stany Zjednoczone "potrzebują zdecydowanych programów", aby "ludzie, którzy kochają nas i chcą żyć w naszym kraju, zostali wpuszczeni", a ci, "którzy chcą nas zniszczyć", byli powstrzymani przed przekroczeniem granicy USA.

 

"Pokonamy radykalny islamski terroryzm i nie pozwolimy, aby zapuścił korzenie w naszym kraju. Nie pozwolimy na to" – podkreślił prezydent.

 

27 stycznia Trump podpisał dekret tymczasowo zakazujący wjazdu do USA obywatelom siedmiu głównie muzułmańskich krajów. W piątek sędzia federalny w Seattle wydał decyzję nakazującą wstrzymanie wykonywania dekretu. Administracja Trumpa zapowiedziała możliwie jak najszybsze odwołanie się od tej decyzji.

 

W bazie MacDill mieści się Centralne Dowództwo Wojsk USA (CENTCOM). Wizytując bazę wojskową, Trump spotkał się z żołnierzami i zjadł z nimi obiad. Odbył też krótkie rozmowy z kilkoma z nich – relacjonuje agencja Associated Press. (PAP)

 

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

OTO Nowy Jedwabny Szlak dla dobra Europy: polsko-chińska inicjatywa gospodarcza! BĘDZIEMY POTĘGĄ!

Redakcja malydziennik

Komunistyczny szpieg i mason kandydatem na prezydenta Austrii!

Redakcja malydziennik

Prokurator domaga się, żeby Donald Tusk stanął przed sądem!

Redakcja malydziennik
Ładuję....