CYWILIZACJA

Niezwykle odporny gryzoń! Pozbawiony tlenu potrafi przeżyć aż…

Cudownym zwierzęciem jest GOLEC PIASKOWY, gryzoń z rodziny kretoszczurów. Ślepy i nie ma owłosienia, za to nie choruje na nowotwory. Większość życia spędza pod ziemią i buduje tunele. 

Starzeje się wolniej od innych ssaków, szczególnie jeśli brać pod uwagę jego małe rozmiary. Mysz hodowana w niewoli przeżywa 3-4 lata, natomiast golce w Afryce około 30! Naukowców fascynuje fenomen golca także dlatego, że jest odporny na róże rodzaje bólu i wykazuje obojętność na komórki nowotworowe.

Badacze golców uważają, że to m.in. z powodu bardzo aktywnych mechanizmów naprawy DNA i wysokiego poziomu tzw. białek opiekuńczych, odpowiedzialnych za prawidłowe zwijanie się innych białek.

Czytaj także: STRASZNE! Egzekucja słonicy. Powiesili ją na szubienicy, ponieważ…

Co więcej, golec piaskowy potrafi przeżyć ok. 5 godzin przy niskich stężeniach tlenu, które w ciągu kilku minut zabiłyby człowieka! Aby przetrwać w takich warunkach niezwykły gryzoń zaczyna wykazywać cechy roślin, przechodząc w stan tzw. anabiozy. Jakby tego było mało, przy zerowej zawartości tlenu w powietrzu golec pisakowy wytrzyma  nawet 18 minut.

Oprócz tego zwierzak sprawia wrażenie jakby w ogóle się nie starzał. Prawdopodobieństwo śmierci od osiągnięcia przez niego wieku płciowego (6 miesięcy) wynosi ok. 1 na 10 000. Niektórzy naukowcy zachowują jednak pesymistyczne podejście, ponieważ nie są jeszcze zbadane reakcje chemiczne, jakie zachodzą w jego organizmie pod koniec życia. Całkiem możliwe, że następuje wtedy proces przyspieszonego starzenia.

Źródło: wp.pl

Komentarze

Zobacz także

3 dni – tyle potrzebowali by WYDRUKOWAĆ dom jednorodzinny. Teraz zamieszka w nim…

Redakcja malydziennik

Policja URATOWAŁA te dzieci od śmierci!

Redakcja malydziennik

Lepiej zmień ten system. Zostało mało czasu, a producent go WYCOFUJE

Ładuję....