POLITYKA

NIESAMOWITE! Harvard chce okiełznać moc … Słońca!

Jedna z najbardziej renomowanych uczelni świata wchodzi w świat tzw. geoinżynierii.

Uczelnia Harvard zorganizowała interdyscyplinarną grupę, której zadaniem będzie przeprowadzenie eksperymentu geoinżynieryjnego z zakresu kontroli promieniowania słonecznego. Uruchomiony w połowie kwietnia przez uczelnię program badawczy to jak dotąd największy oficjalny eksperyment tego typu. Planowane jest wysłanie balonu na znaczną wysokość i rozpylenie aerozolu odbijającego promienie słoneczne. Pierwsze próby zostaną przeprowadzone najprawdopodobniej w przyszłym roku. Główna idea polega na dobraniu odpowiedniego aerozolu, który będąc maksymalnie obojętny dla fauny i flory, zredukuje ilość docierających do ziemi promieni słonecznych, a potencjalnie wstrzyma wzrost temperatur. Pomysł ten to odwzorowanie naturalnych zjawisk, jak wybuchy wulkanów, które poprzez wyrzucanie milionów ton pyłów do atmosfery bywały przyczynami okresowych ochłodzeń kuli ziemskiej.

Naukowcy chcą znaleźć odpowiedź przede wszystkim na pytania, jak działanie takie wpłynęłoby na środowisko oraz panujące temperatury, w jaki sposób przeprowadzić rozpylanie środka, wreszcie poszukiwać możliwie najbardziej efektywnego związku, jaki mógłby zostać rozpylany. Ważnym elementem będzie także dopracowanie metod pomiaru i szacowania skutków eksperymentu. Poboczne cele to badanie reakcji społecznych na programy geoinżynieryjne, propagowanie świadomości klimatycznej szczególnie wśród krajów rozwijających się, a wreszcie analiza wpływu skutecznych działań na zachowania emitentów, którzy zachęceni dobrymi wynikami mogą rezygnować z działań na rzecz środowiska.

Pod pojęciem geoinżynierii (w kontekście klimatu) kryją się techniki modyfikacji klimatu na dużą skalę, których zadaniem jest doprowadzenie do pożądanych zmian. Podkreśla się, że głównym celem stawianym geoinżynierii ma być osłabienie bądź zniwelowanie niekorzystnych efektów zmian klimatu, takich jak podniesienie poziomu oceanów i mórz czy ekstremalne zjawiska pogodowe. Większość proponowanych metod skupia się na redukcji promieniowania słonecznego (Solar Radiation Management – SRM) bądź usuwaniu z atmosfery dwutlenku węgla (Carbon Dioxide Removal – CDR), przy czym metody z grupy SRM nie były dotąd oficjalnie testowane.

Zjawiska zmiany klimatu jak i programów geoinżynieryjnych budzą wiele kontrowersji. Sceptycy wskazują przede wszystkim na brak dowodów, jakoby to dwutlenek węgla był przyczyną wzrostu średniej temperatury systemu klimatycznego ziemski, podważając oficjalne statystyki oraz zarzucając środowisku naukowemu manipulowanie danymi. Zdaje się, że w sporze tym często zapomina się o kluczowym fakcie: roli ludzi (a więc dwutlenku węgla), często sprowadzając rozmowę do sytuacji, w której „kto nie popiera tezy o wpływie CO na klimat, jest ignorantem”. Tymczasem o ile fakt zmiany klimatu nie powinien podlegać dyskusji, o tyle przyczyny tego stanu rzeczy to całkiem inna kwestia.

Źródło: www.swiato-podglad.pl

Komentarze

Zobacz także

Kobiety mają mózgi, dlatego bojkotują lewackie imprezy. A nie tak miało być – ubolewa Krystyna Janda

Redakcja malydziennik

Niesłychane! Szwedzki premier NAKAZUJE kapłanom błogosławić związki homoseksualne

Redakcja malydziennik

W sierocińcu pewnie umarłby śmiercią głodową, ale znaleźli się dobrzy ludzie, którzy pokochali Christophera

Redakcja malydziennik
Ładuję....