POLITYKA

NIEMIECKI DZIENNIK zaskoczony wygraną PIS-u! „POLSKA jest podzielona na…”

„Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego polski obóz liberalny był pełen optymizmu, twierdząc, że tym razem uda się  przełamać dominację narodowo-populistycznej partii rządzącej „Prawo i Sprawiedliwość” (PiS)” – pisze Christoph von Marschall na łamach niemieckiego dziennika ” Der Tagesspiegel”.

Dziennikarz podkreśla, że Koalicja Europejska przegrała zmagania z PiS-em ponieważ jej liderzy za bardzo „postawili  na wielkomiejskie elity i zaniedbali prowincję”. Autor przyznaje, że można się jednak było spodziewać, iż „eurosceptyczna partia rządząca” będzie miała problemy z mobilizacją swojego elektoratu.

Czytaj także: Pracownicy McDonald’s: NIGDY nie zamawiajcie TUTAJ TEJ KANAPKI! Mocne ZDJĘCIA!

W artykule nawiązano również do głośnego filmu Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”, dokumentującego przypadki pedofilii w Kościele. Jak czytamy w artykule:

Obecnie film zanotował 21,5 mln wyświetleń. Szok spowodowany długoletnim tuszowaniem przestępstw z udziałem duchownych zdaniem wielu szkodzi PiS. Wynika to z faktu, że w swojej kampanii wyborczej partia mocno związała się z Kościołem katolickim. 

Ale po poniedziałkowych wyborach wielu poważnie się zdziwiło. Nawet w warunkach, o których mówiono, że są sprzyjające, nie udało się pokonać PiS-u. 

Autor dodaje, że partii rządzącej udało się „zmobilizować wielu starszych wyborców, którzy głosują bezpośrednio po mszy w Kościele”. Podkreśla także, że Polska jest podzielona na Wschód, gdzie dominuje PiS, oraz  Zachód, gdzie występuje większy odsetek liberałów.

„Mieszkańcy wiejskich obszarów we wschodniej Polsce różnią się od zachodnioeuropejskich elit” – stwierdza niemiecki dziennikarz.

Źródła: telewizjarepublika.pl / tagesspiegel.de

Komentarze

Zobacz także

Uchodźca z Iraku skazany na 11 lat więzienia za zgwałcenie dwóch studentek w Niemczech

Tego UE Korwin-Mikkemu nie daruje. Kara za obrażanie KOBIET jest bardzo dotkliwa

Kompromitacja sądów w sprawie prezydenta Olsztyna

Redakcja malydziennik
Ładuję....