POLITYKA

NIEMIECKI DZIENNIK zaskoczony wygraną PIS-u! „POLSKA jest podzielona na…”

„Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego polski obóz liberalny był pełen optymizmu, twierdząc, że tym razem uda się  przełamać dominację narodowo-populistycznej partii rządzącej „Prawo i Sprawiedliwość” (PiS)” – pisze Christoph von Marschall na łamach niemieckiego dziennika ” Der Tagesspiegel”.

Dziennikarz podkreśla, że Koalicja Europejska przegrała zmagania z PiS-em ponieważ jej liderzy za bardzo „postawili  na wielkomiejskie elity i zaniedbali prowincję”. Autor przyznaje, że można się jednak było spodziewać, iż „eurosceptyczna partia rządząca” będzie miała problemy z mobilizacją swojego elektoratu.

Czytaj także: Pracownicy McDonald’s: NIGDY nie zamawiajcie TUTAJ TEJ KANAPKI! Mocne ZDJĘCIA!

W artykule nawiązano również do głośnego filmu Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”, dokumentującego przypadki pedofilii w Kościele. Jak czytamy w artykule:

Obecnie film zanotował 21,5 mln wyświetleń. Szok spowodowany długoletnim tuszowaniem przestępstw z udziałem duchownych zdaniem wielu szkodzi PiS. Wynika to z faktu, że w swojej kampanii wyborczej partia mocno związała się z Kościołem katolickim. 

Ale po poniedziałkowych wyborach wielu poważnie się zdziwiło. Nawet w warunkach, o których mówiono, że są sprzyjające, nie udało się pokonać PiS-u. 

Autor dodaje, że partii rządzącej udało się „zmobilizować wielu starszych wyborców, którzy głosują bezpośrednio po mszy w Kościele”. Podkreśla także, że Polska jest podzielona na Wschód, gdzie dominuje PiS, oraz  Zachód, gdzie występuje większy odsetek liberałów.

„Mieszkańcy wiejskich obszarów we wschodniej Polsce różnią się od zachodnioeuropejskich elit” – stwierdza niemiecki dziennikarz.

Źródła: telewizjarepublika.pl / tagesspiegel.de

Komentarze

Zobacz także

Ta szkoła łamie prawa człowieka. Uczniowie protestują. Poszło o…

"Za życiem" przeciwko aborcji. Tylko czy sam program wystarczy?

Redakcja malydziennik

Tak bardzo chciała tulić to dziecko… Śmierć jednak przyszła za wcześnie

Redakcja malydziennik
Ładuję....