POLITYKA

Niemiecka prasa PASKUDNIE atakuje Jarosława Kaczyńskiego

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" ocenił w najnowszym wydaniu, że zapowiadając zmiany w ordynacji wyborczej w wyborach do samorządów, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński kontynuuje wdrażanie "pełzającego puczu" w Polsce.

Autor tekstu Jan Puhl przyznaje, że proponowane ograniczenie do dwóch kadencji dla prezydentów miast jest zgodne z niemieckimi przepisami dla nadburmistrzów.

 

"To brzmi z początku całkiem nieźle, gdyż może pomóc w walce z korupcją i kumoterstwem" – ocenia niemiecki publicysta. "Kaczyński chce jednak za pomocą swojej inicjatywy przede wszystkim zdobyć ostatnie bastiony oporu" – uważa Puhl.

 

Jak zaznacza, w wielu dużych miastach rządzą "świadomi swojej wartości, często bezpartyjni prezydenci; szczególnie na zachodzie (Polski) większość z nich należy do liberalnej opozycji". Puhl dodaje, że Paweł Adamowicz w Gdańsku i Jacek Karnowski w Sopocie są "prototypami takiego pragmatycznego i popularnego rodzaju polityka".

 

"Kaczyński próbuje usunąć ich teraz z urzędu, chcąc chyba wręcz, by nowa ordynacja wyborcza działała wstecz. Z 66 prezydentów, których dotyczyłyby te zmiany, tylko trzech należy do PiS" – czytamy w "Spieglu".

 

Kaczyński nie musi obawiać się Trybunału Konstytucyjnego, gdyż obsadził go "uległymi stronnikami" – zauważa autor.

 

Zdaniem Puhla opozycja parlamentarna jest osłabiona, a opozycja pozaparlamentarna znajduje się w kryzysie. "Dzięki temu PiS prowadzi obecnie w sondażach z 37 proc. poparcia, mając znaczną przewagę nad najsilniejszą partią opozycyjną" – czytamy na łamach "Spiegla". (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Prokuratura wreszcie działa! Są zarzuty ws. śmierci Igora Stachowiaka, postawiono je…

Redakcja malydziennik

Skandynawski zamordyzm wiecznie żywy, czyli dlaczego lewica tak nienawdzi sumienia

Tego miasta unikaj jak ognia. Rządzą w nim PRZESTĘPCY

Redakcja malydziennik
Ładuję....