POLITYKA

Nadciąga APOKALIPSA: codziennie ginie 3.000 nastolatków, to rocznie ponad 1.200.000. Nie zgadniesz powodu!

W roku 2015 zmarło ponad 1,2 miliona osób w wieku dorastania – codziennie około 3000. Ponad dwie trzecie tych zgonów przypada na kraje Afryki i Azji Południowo-Wschodniej o niskich i średnich dochodach. Większości można było zapobiec.

Wypadki drogowe to najczęstsza przyczyna śmierci nastolatków – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). 

 

Jeden na dziesięć zgonów (w sumie 115 302) spowodowany był urazem komunikacyjnym. Większość wypadków dotyczyła chłopców i młodych mężczyzn w wieku od 10 do 19 lat, pochodzących głównie z biedniejszych krajów Europy, obu Ameryk i wschodniego regionu Morza Śródziemnego. Ginęli przede wszystkim "słabsi” użytkownicy dróg – piesi, rowerzyści i motocykliści. Ponaddwukrotnie rzadsze były zgony mężczyzn i chłopców na skutek przemocy, utonięcia, chorób dolnych dróg oddechowych czy samookaleczeń.

 

W krajach o wysokich dochodach liczba zgonów spowodowanych przez wypadki komunikacyjne była znacznie mniejsza, nadal jednak pozostawały główną przyczyną śmierci nastolatków.

 

W przypadku dziewcząt i młodych kobiet najczęstszymi przyczynami zgonu były infekcje układu oddechowego i samookaleczenia, nieco rzadszymi – choroby biegunkowe, powikłania ciąży i porodu oraz urazy komunikacyjne (cztery razy rzadziej niż w przypadku mężczyzn i chłopców).

 

Pięć najczęstszych przyczyn zgonu nastolatków (w wieku 10-19 lat) to wypadki komunikacyjne, infekcje dolnych dróg oddechowych, samobójstwa, choroby biegunkowe oraz utonięcia.

 

Choć całkowitą liczbę zgonów wśród nastolatków udało się zmniejszyć, niektóre przyczyny śmierci stają się częstsze. W wielu regionach wzrasta liczba zgonów spowodowanych samookaleczeniem.

 

Jak powiedział BBC dr Anthony Costello, autor raportu WHO, dorastanie to bardzo stresującym okres w życiu. Młodzi ludzie potrzebują wsparcia, ale nastolatki na całym świecie są w dużej mierze zaniedbane. Poprawa systemu opieki zdrowotnej nastolatkom to tylko jeden z koniecznych środków zaradczych. Niezwykle ważna jest także rola rodziców, rodziny i wspólnot.(PAP)

Źródło: PAP Nauka

Komentarze

Zobacz także

Kaczyński: "Jestem pełen uznania dla pani premier", o Saryusz-Wolskim: "jesteśmy do niego ciepło nastawieni"

Ludzie giną, a Angela Merkel nic nie rozumie

Redakcja malydziennik

Kancelaria Premiera udostępnia bardzo mocny film. Musisz go ZOBACZYĆ

Ładuję....