Na tę informację czekali rodzice. Państwo zapłaci za powikłania po SZCZEPIENIU

Flickr
Państwo będzie płacić odszkodowania za powikłania po obowiązkowych szczepieniach. Ale nie za wszystkie - informuje „Nasz Dziennik”. Opracowaniem wstępnych założeń dotyczących specjalnego funduszu kompensacyjnego zajmuje się, z polecenia ministra zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny.
Ustawa zobowiązuje rodziców do poddania dzieci obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Od tego obowiązku zwolnić mogą jedynie konkretne przeciwwskazania lekarskie. – Chodzi o to, by rodzina, w której dziecko trafiło do szpitala na skutek powikłań poszczepiennych, otrzymała szybką pomoc finansową – informuje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS. 

 

Rodzina, której dziecko dotknął syndrom NOP – niepożądanych odczynów poszczepiennych, będzie mogła starać się o odszkodowanie już w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że nietypowe zachowanie czy stan dziecka są właśnie rezultatem szczepienia. Wystarczy, że złoży stosowny wniosek w resorcie zdrowia - informuje „Nasz Dziennik”.

 

GIS zapewnia, że cały pomysł opiera na szybkiej, administracyjnej drodze pomocy dla rodziny. – Co nie zabiera tej rodzinie prawa do dochodzenia odszkodowania przed sądami powszechnymi – informuje Bondar. – Mówimy o wstępnych pracach. Konkretne rozwiązania, które w tej chwili tworzymy w GIS, mogą ulec zmianom w wyniku konsultacji społecznych, do których projekt trafi po akceptacji ministra zdrowia – dodaje Bondar w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”. 

 Autor: gb

Źródło: "Nasz Dziennik"

7:19 10 sierpnia 2017


Popularne

Biskup powiedział prawdę, więc inni biskupi i kardynał…


Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie