CYWILIZACJA

Można je zabijać, a one już w łonach matek rozpoznają ich twarze. Nauka broni życia

Eksperyment z użyciem wyświetlanych obrazów i nowoczesnego USG pokazał, że już w łonie matki, dzieci szczególnie silnie reagują na widok twarzy. Tymczasem zdolności postrzegania przez płód mogą być jeszcze bardziej złożone.

Autorzy pracy opublikowanej na łamach „Current Biology” z pomocą specjalnego projektora wyświetlali – przez tkanki matek – dzieciom w ich łonach twarze ustawione górą do dołu lub w prawidłowej pozycji. W tym czasie obserwowali maluchy z pomocą czterowymiarowego USG, które umożliwia uzyskiwanie filmów. Chcieli w ten sposób sprawdzić, czy podobnie jak narodzone już dziecko, płód silniej zwraca uwagę na widok twarzy, niż na inne obrazy.

 

Nagrania pokazały wyraźne reakcje płodów – chętniej odwracały głowę w kierunku wzoru przypominającego twarz, niż w stronę obróconego obrazu. „Pokazaliśmy po raz pierwszy, że płód potrafi rozróżniać kształty i chętniej śledzi te, które przypominają twarz” – opowiada autor doświadczenia prof. Vincent Reid z Lancaster University. „W przypadku dzieci preferencje te są znane od wielu dekad, ale dotąd badania widzenia płodu nie były podejmowane” – opowiada brytyjski naukowiec.

 

Z tych wyników płyną dwa główne wnioski. Po pierwsze, zdolność do zauważania twarzy w okresie płodowym świadczy o tym, że dziecko nie musi się tego uczyć, lecz rodzi się z tą umiejętnością. Po drugie, okazuje się, że płód ma wystarczająco dużo światła, aby doświadczać bodźców wzrokowych. Jednakże badacze przestrzegają przyszłe mamy, aby nie kierowały silnych źródeł światła w stronę brzucha.

 

Brytyjski zespół planuje już kolejne eksperymenty. Mają one m.in. sprawdzić, czy podobnie jak noworodki, dzieci przed narodzeniem potrafią zwracać uwagę na ilości i liczby.(PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Czy mamy spodziewać się dalszego ciągu tych APOKALIPTYCZNYCH upałów?

Redakcja malydziennik

Ta choroba szkodzi nawet młodym! Sprawdź, co wskazuje, że można mieć udar albo uszkodzenie mózgu

Brigitte Macron łamie konwenanse, a co z innymi, którzy podrywają piętnastolatki?

Ładuję....