Mocna reakcja na list czterech kardynałów

Flickr
Śmiertelny grzech herezji, dążenie do schizmy, podważanie autorytetu papieża, sianie zgorszenia zarzucił czterem kardynałom piszącym do Franciszka w sprawie ostatniej adhortacji, przewodniczący Świętego Synodu Greckich Hierarchów Katolickich.
Grecki biskup Franghiskos Papamonólis, przewodniczący greckiego odpowiednika Episkopatu, emerytowany ordynariusz diecezji Syros i Santorini, w bardzo emocjonalnym tonie skrytykował kardynałów: Raymonda Leo Burke, Waltera Brandmüllera, Joachim Meisnera oraz Carlo Caffarrę, informuje „Gość Niedzielny”.

 

80-letni hierarcha zarzucił kardynałom złą wolę, popełnienie grzechu herezji i dążenie do schizmy. - Z waszego dokumentu jasno wynika, że w praktyce nie wierzycie w najwyższy autorytet nauczania papieża, wspartego przez dwa synody biskupów, pochodzących z całego świata. Widać, że Duch Święty inspiruje tylko was, a nie wikariusza Chrystusa, ani też biskupów zgromadzonych na synodzie - zauważył Papamonólis.

 

Przestrzegł ich ponadto przed sianiem zgorszenia w Kościele. Wezwał, aby publicznie uznali swój grzech i naprawili wyrządzone szkody Kościołowi. - Obawiam się, że wasze kategorie myślenia znajdą wyrafinowane argumenty dla uzasadnienia waszego działania, czyli dla nieuważania go za grzech, który należy wyznać w sakramencie pokuty i że nadal będziecie codziennie odprawiać Mszę św. i świętokradczo przyjmować sakrament Eucharystii, gorsząc się tym, że w szczególnych przypadkach osoby rozwiedzione, żyjące w nowych związkach otrzymają Eucharystię i ośmielając się oskarżać Ojca Świętego Franciszka o herezję - napisał grecki duchowny.

 

Reakcja biskupa Grecji jest z pewnością nazbyt emocjonalna i przesadzona. Tego typu delikatne kwestie dotyczące praktyk duszpasterskich nie powinny być załatwiane publicznie. Dialog podsycany dużą dawką emocji nie służy Kościołowi. To zła praktyka, znana z polityki, jeśli kardynałowie i biskupi rozmawiają ze sobą przez media. Daje to pole do manipulowania informacjami i wprowadza niepotrzebny zamęt wśród wiernych.  Autor: Tomasz Teluk

Źródło: Mały Dziennik

10:37 22 listopada 2016Video
Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie