Miliardów marek od Niemiec jednak nie będzie? "Polska w 1953 r. zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec"

Zaskakujące wręcz oświadczenie wydał resort spraw zagranicznych. I wynika z niego jednoznacznie, że o reparacje od Niemiec dopominać się nie będziemy.
"Polska w 1953 r. zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec, co potwierdził gabinet Marka Belki w 2004 roku. Od tego czasu stanowisko polskiego rządu się nie zmieniło" - to odpowiedź MSZ na poselskie zapytanie od Adama Ołdakowskiego z PiS.

 

W rozmowie z Gazetą Wyborczą Jan Ołdakowski przekonuje, że PRL nie miał ani legitymacji społecznej, ani prawnych możliwości zrzeczenia się, gdyż był zależny od ZSRR. Sprawa reparacji wydaje się być jednak przesądzona, przynajmniej teraz.

 

Marek Magierowski, wiceminister spraw zagranicznych, w imieniu resortu uzasadnia, że polskie reparacje miały być wypłacone razem z tymi dla ZSRR, było to elementem umowy z Poczdamu w 1945 roku. Gdy w 1953 Moskwa zrzekła się roszczeń, dzień później zrobiła to samo komunistyczna Warszawa i to zarówno ze strony NRD jak i RFN.

 

Dodatkowo ta deklaracja została potwierdzona w 2004 roku przez rząd Marka Belki - od tego czasu nie zmieniło się stanowisko polskiego rządu. Dodatkowo Magierowski powołał się na Konstytucję, która głosi, że "RP przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego".

 

Tak więc z dużej chmury, mały deszcz, a z bilionów nie będzie nawet milionów ani groszy...Autor: mm

Źródło: onet.pl

10:54 17 sierpnia 2017


Popularne

Polityka
Cywilizacja
Religia
Opinie