CYWILIZACJA

Margaryna czy masło – oto jest pytanie. A odpowiedź…

Spożywanie dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową serca – potwierdzają to najnowsze wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Harvard T.H. Chan School of Public Health, opublikowane przez prestiżowy magazyn naukowy "British Medical Journal".

"Badanie obala tezę powrotu do ‚jedzenia masła’ – mówi Frank Hu, współautor badania, profesor żywienia i epidemiologii. – Pojedyncze nasycone kwasy tłuszczowe występują w różnych produktach: czerwonym mięsie, nabiale, maśle, smalcu, czy oleju palmowym. W związku z tym nierealne jest różnicowanie poszczególnych typów nasyconych kwasów tłuszczowych w opracowywaniu zaleceń żywieniowych, jak próbują to robić niektórzy badacze. Zamiast tego, korzystniej jest zastępować wszystkie nasycone kwasy tłuszczowe kwasami nienasyconymi – znajdziemy je w olejach roślinnych, orzechach, ziarnach, darach morza – czy wysokiej jakości węglowodanami".

 

Dotychczasowe wyniki badań wykazywały jedynie, że pojedyncze nasycone kwasy tłuszczowe wpływały w różny sposób na poziom lipidów we krwi, ale niewiele wiadomo było na temat związku pomiędzy spożyciem pojedynczych nasyconych kwasów tłuszczowych, a ryzykiem zachorowalności na chorobę wieńcową serca. Dlatego zespół badaczy z Uniwersytetu Harvarda poddał analizie dane z 20 i 26 letniej obserwacji, zawierające wyniki 115 000 uczestników badań w USA. Badani informowali o swojej diecie oraz stanie zdrowia za pomocą kwestionariuszy wypełnianych raz na cztery lata.

 

"Zastępowanie produktów będących źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych tłuszczami nienasyconymi w naszej diecie jest jednym z najprostszych sposobów obniżania ryzyka zachorowania na choroby serca" – dodał Walter Willett, współautor badania, profesor epidemiologii oraz żywienia.

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Pędzili rajdowym autem przez Chorwację. Za zakrętem zobaczyli TO [WIDEO]

Adam Gaafar

Sensacyjne dowody! WIEŻA BABEL naprawdę istniała!

Krwawe żniwo BURZ I NAWAŁNIC w Polsce. Są ofiary śmiertelne!

Redakcja malydziennik
Ładuję....