CYWILIZACJA

Maluch minus, tęsknota i płacz, czyli realne skutki polityki budowania żłobków

Rząd PiS oznajmił z triumfem, że ma nową, rewelacyjną politykę dla rodzin. Ma to być program Maluch Plus. Kłopot z tym programem jest tylko taki, że jest on nie tylko antyrodzinny, ale też sprzeczny z interesami dzieci.

Zacznijmy od rzeczy oczywistej. Żłobki rzeczywiście pozytywnie wpływają – w wielu krajach – na demografię. Ale to wcale nie oznacza, że są one dobrym instrumentem, a już tym bardziej, że są one instrumentem konserwatywnej polityki prorodzinnej.

 

Dlaczego? Powodów jest cała masa.

 

  1. Wcale nie umacniają one rodziny, a raczej ją osłabiają. Obecność kobiety w domu, a nie w pracy, szczególnie w pierwszym okresie życia dziecka, jest ważne nie tylko dla potomstwa, ale także dla całej rodziny.
  2. Żłobki nie są dobre dla dzieci. Nie ma poważnych badań psychologicznych, które pokazywałyby, że żłobki są dla dzieci w jakikolwiek sposób korzystne. Płacz i smutek – to skutki budowania nowych żłobków z punktu widzenia dzieci.
  3. Niewątpliwie nie jest to polityka konserwatywna, bo żłobki to dość paskudny pomysł odbierania dzieci rodzicom bardzo wcześnie i wychowywanie ich przez państwowe instytucje.
  4. I nie jest to polityka pro-kobieca, bowiem wiele matek wolałaby zostać z dziećmi w domu, gdyby rzeczywiście miały wybór. Co on oznacza? Ot choćby system, w którym matka, która nie obciąża systemu żłobków, a sama zajmuje się i wychowuje swoje dziecko, otrzymuje pewną dodatkową sumę pieniędzy, choćby taką, jaką samorząd i państwo dopłacają do żłobka. To jest polityka realnie prokobieca.

 

Jednym słowem program Maluch Plus powinien się raczej nazywać Maluch Minus. I aż wstyd, że promuje się go jako politykę prorodzinną. 

 

Tomasz P. Terlikowski

 

Źródło: MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

"Wygraj bon! Odbierz już teraz!" – uważaj, to pułapka. Właśnie rozbito GANG. Nie uwierzysz, w jakim wieku byli oszuści i czym się jeszcze zajmowali

Meksykanie nie tracą nadziei! Spod gruzów ratownicy wyciągnęli żywą dziewczynkę

Redakcja malydziennik

To się nie skończy! Budynek będzie płonął jeszcze NAPRAWDĘ długo. Wg strażaków, dogaszenie zajmie…

Redakcja malydziennik
Ładuję....